گاج بهتر است یا کانون فرهنگی آموزش!

در یکی دو دهه ی اخیر موسسات مختلف آموزشی مانند قلم چی (کانون فرهنگی آموزش)، آیندگان، گاج، اندیشمند، ماهان، پارسه و هزاران موسسه کوچک و بزرگ دیگر مثل علفهای هرز سر از گوشه و کنار ایران زمین برآورده اند. بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از پردرآمدترین مشاغل در کشور ما، تدریس خصوصی و تولید کتابهای کنکوری است. چیزی که عده ی زیادی از نخبگان کشور را جذب خود کرده است و متاسفانه فقط به خاطر یک مشت دلار… این روزها هر کانالی را که می زنم، یا تبلیغ گروه آموزشی جوکاره یا قلم چی یا علوی! واقعا تاسف برانگیز و اعصاب خرد کنه. به خاطر همین تصمیم گرفتم در مذمت این موسسات آموزشی که به نظر من از مشاغل کاذب و پردرآمد هستند مطلبی بنویسم.

دلیل موفقیت موسسات آموزشی خصوصی در چیست؟

فکر نمی کنم در هیچ کشور پیشرفته ای (به استثنای ایران!) آموزش خصوصی بیش از تولید و اشتغال در صنعت درآمد داشته باشد. دلیل این امر چیست؟

۱- اولین و مهمترین دلیل، فرهنگی است؛ متاسفانه در کشور ما سنت شده که هر که مدرکش به، کلاسش بیشتر. یعنی از روزی که بچه به دنیا میاد، پدر و مادر به فکر کنکورش هستند: در مهد کودک هم که می خواهند ثبت نام کنند از مسئولش می پرسند که آیا در اینجا نکات تستی هم آموزش داده می شود یا خیر. اصولا انسانهایی که در ایران متولد می شوند محکوم به دانشگاه رفتن هستند و والدین محترم برای اینکه حداقل چشم همسایگان و آشنایان را درآورند تلاش می کنند که فرزندشان تا جای امکان درس بخواند تا در کنکور رتبه دو سه رقمی کسب کند و در این راستا نباید دست به سیاه و سفید بزند. اینجاست که دانش آموز بدبخت باید به موسسه گاج و علوی و امثال آن مراجعه کند و هی پول به جیب آنها بریزد و وقت گرانبهای خود را به نوعی تلف کند!

۲- دومین دلیل، فرهنگی-اقتصادی است؛ متاسفانه ۸۰-۹۰% ما ایرانیها به دنبال کسب یک شغل دولتی پردرآمد هستیم و حتی الامکان دوست نداریم خودمان اشتغال ایجاد کنیم یا به یک شغل خصوصی دل ببندیم. در همین راستا اصولا تا پایان تحصیلات، غیر از درس خواندن و احتمالا تحقیق کردن، چیز دیگری بلد نیستیم. دلیل این موضوع هم البته ناشی از بند فوق الذکر است، چرا که از کودکی در گوش ما خوانده اند که باید دکتر مهندس بشی یا که معلم بشی یا رئیس جمهور یا وزیر … در هر صورت هیچ وقت به کارآفرینی و نوآوری ترغیب نمی شویم.

۳- و اما سومین دلیل اقبال دانش آموزان به موسسات خصوصی؛ عدم اعتماد به نفس است. واقعیت این است که سوالات کنکور (مخصوصا از نوع کارشناسی) با تمام کبکبه و دبدبه اش خارج از کتب درسی نیست؛ یعنی حق ندارد که باشد. پس اگر دانش آموزی درس خودش را به خوبی یاد بگیرد چند صباحی را هم به تکنیکهای تست زنی وارد شود و سوالات چند دوره کنکور را با خودش حل کند، دیگر نباید مشکلی با کنکور داشته باشد. وقتی دانش آموز اعتماد به نفس نداشته باشد، مجبور است برای اینکه لااقل از نظر روحی ارضا شود به این موسسات مراجعه کند.

۴- و آخرین دلیل که متاسفانه باز هم گریبانگیر خیلی از دانش آموزان است، رقابت و چشم و هم چشمی در میان خود آنها و والدینشان است. وقتی به اطرافشان نگاه می کنند و می بینند دختر همسایه رفته کاج، پسر همسایه رفته گاج، دختر عمو رفته قلم چی، فلان دوستشون رفته قلم سیاه، خوب اون هم جو گیر شده و به سمت این موسسات جذب می شود.

تقاضایی از والدین کنکوریهای عزیز

به عنوان یک دوست یا فرزند تحصیل کرده! شما را به خدا اینقدر به این فرزندانتان سخت نگیرید، اینقدر هم کتابهای رنگارنگ برایشان نخرید. بگذارید همه چیز روال عادی خودش را طی کند. این که فرزند شما به زور دوپینگ در یک رشته سخت و در یک دانشگاه معتبر قبول شود، اصلا جالب نیست. چون توی دانشگاه مسلما اذیت خواهد شد.

در همین رابطه بخوانید:

کنکور و انتخاب رشته

مطالب مشابه

Google+Share

91 دیدگاه در “گاج بهتر است یا کانون فرهنگی آموزش!

 1. بلایی که داره این کنکور سر من میاره بی حد و اندازس!! حالم به هم میخوره از این همه درس !
  الکی استرس میدن !!!!!!!!!!!

 2. بله همین جوری عشقی بشینین یر جلسه کنکور بدون هیچ کتاب وکلاس اضافه و تستی و… انشااله در میاین کارگری عجب شیر البته اگه بتونید……نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. بالاخره ما چیکار کنیم؟ یعنی شما میگی هیچ ازمونی شرکت نکنیم!اینجور که نمیشه!بخدا دارم دیوونه میشم ازبس که هرکسی ی حرفی میزنه!!!

 4. اولا یعنی چی که به آموزشگاه خوبی مثل اندیشند توهین می کنید
  اولا من کنکوری نیستم ولی ترجیح دادم برای قبولی در آزمون سختی مثل تیزهوشان کلاسای اونجارو برم
  و و واقعا لذت بردم
  من باتلاش و کوشش مضاعفم تونستم تو جایی که عمری ارزوم بود که اونجا قبول شم قبول شدم
  من تلاش کردم بله!ولی واقعا آموزشگاه اندیشمند خیلی کمکم کرد
  خیلی بی انصافی از آموزشگاهی که برای من اینجوری زحمت کشیده انتقاد کنم
  می دونم اطلاعاتی از اندیشمند ندارین ولی لطفا و خواهشا دیگه ازش انتقاد نکنین
  من پیشنهاد می کنم بیاین تو وبم و اون مطلبی که اسمش “بعد از درنگی سلام!!”رو بخونین
  بعدش این جوری انتقاد کنین

 5. تو این مملکت از همه چیز مزخرفتر اینه که میری واسه استخدام باید لیسانس داشته باشی اما وقتی میخوان اسمتو واسه بیمه رد کنن ازت دیپلم و پایینتر میخوان واسه اینکه اگه لیسانستو بگیرن باید حقوق بیشتری بهت بدن

 6. به نظره من این آموزشگاه ها و مشاوران تحصیلی در موفقیت دانش آموزان تأثیرشگرف دارند.نباید به اونا توهین بشه.من خودم توکنکور رتبه دو رقمی کسب کردم.یعنی ساله اول هیچ مؤسسه ای ثبت نام نکردم رتبم شد ۳۰۰۰ دوباره ساله بعد کنکور دارم.رفتم گاج ثبت نام کردم با برنامه ریزیش پیش رفتم خیلی تودرس خوندن و پیشرفتم تأثیرداشت.چون با هرآزمونی که میدی نقاط قوت وضعفت مشخص میشه باعث میهشه توآزمون بعد نقاط ضعفتو برطرف کنی و نقاط قوتتو تثبیت کنی.اوایل خیلی واسه کنکور اضطراب. و استرس داشتم اما با هرآزمونی که میدادم استرسم کمترمیشد.پیشنهادمیکنم حتما”توی آزمونای گاج ثبت نام کنین

 7. ۴ سال رفتم دانشگاه درس خوندم…به سختی! دانشگاه دولتی.رشته مهندسی شیمی و گرایش نفت!!!شدم شاگرد سوم دانشگاه…برای ارشد و پذیرش بدون کنکور انقدر دانشگاه سنگ انداخت جلو پام که کلا پذیرش بدون کنکورو بی خیال شدم و گفتم ارشد نمی خونم… می رم دنبال کار!!!الان یک ساله که همچنان دنبال کارم!!!سابقه کار می خوان که ندارم…یه کارایی هست درآمدش خوبه،مثلا حتی یک منشی حقوق بیشتری از یک مهندس داره!!!، میگن مدرکت بالاست، سوابقت درخشانه، استخدامت نمی کنیم، حیفی!!!دیپلمه ها الان حقوقشون خیلی خوبه، زودم استخدام می شن…
  اینا رو گفتم که به یه چیز برسم!
  قبل دانشگاه که واسه کنکور می خوندم، منم مث شما تو سرم پر از رویاهای جورواجور بود که آره می رم دانشگاه و یه کسی میشم واسه خودم، می رم سر و کار و میشم کمک دست خانوادم و می تونم واسه خودم هرچی خواسم بخرم…و هی می گشتم تا فلان کتابوبگیرم یا فلان آزمونو برم و…چه شبایی که بیدار بودم و درس می خوندم! می رفتم کانون فرهنگی آزمون می دادم.یادم نمیره که همیشه بعد از آزمونا برای ترازام می شستم کلی گریه و زاری می کردم….
  الان به اون روزا م خندم!
  می گم کاش حداقل درس نمی خوندم تا چندتا آدم بی تحصیلات و…نگن اینم از مهندساش! همه بیکارن! مهم هم نیست شما از چه دانشگاهی مدرک می گیرید!!!اصلا مهم نیست! من هر جا می رم استخدامی می گن سابقه کار نشون بده، تا حالا نشده بگن از کدوم دانشگاه مدرک گرفتی! طرف با کاردانی از پیام نور چکنه داره تو پتروشیمی کار می کنه و یکی دیگه با مدر ک دکتری از شریف بیکاره! امیدوارم مقصودمو از سابقه کار فهمیده باشید!!!!!اگرم نفهمیدید خودم می گم! پارتی!آره! اگر پارتی دارین…تا فوق دکتری هم بخونین…و در غیر این صورت درسو واسه کار پیدا کردنش نخونید! فقط برای دل خودتون بخونید.چه گوهری ارزشمند تر از فراگیری علم و دانشه مگر؟
  تا قبل از فارغ التحصیلی که می شنیدم می گفتن کار نیست می خندیدم می گفتم اینایی که می گن کار نیست خیلی بی عرضه ان!!!ای همه کار!!!همش می گن نرخ بیکاری کم شده…من حتما کار پیدا می کنم!!!!واسه خودم برو بیایی داشتم تو دانشگاه!!…الان همه بادم خوابیده….چون واقعا کار نیـــــــــــــــــــــــــــــــست!!!
  برای همتون ارزوی موفقیت می کنم.انشاءالله که آینده شما از آینده من و امثال من بهتر باشه و دولت تا اون موقع بفهمه که وقتی دارن می گن نرخ بیکاری کم شده!!!!حداقل یه منبع معتبر ارائه بدن!!!!
  من الله توفیق

 8. من به عنوان کسی که خودم برای کنکور خوندم دارم میگم : مشاور ! جو استرسی توی آزمونا
  نزدیک ۴ ماه از وقتم رو تلف کرد و وقتی دیگه آزمون ندادم تازه رو پای خودم ایستادم .
  متاسفم برای مشاور
  متاسفم برای قلم چی و حرفهای احمقانه ش
  و خوشحالم که زودتر نظرم رو عوض کردم.
  لطفا شعور خودتون رو با این جو ها زیر سوال نبرید!

 9. سلام من امسال پیش دانشگاهیم تو مدرسه نمونه درس میخونم کمکم کنید ازمون گاج برم یا سنجش راستی نهاییم زیاد خوب نبودم چون سوالاتش نسبت به سال قبل سخت بود در ضمن من نیخوام دانشگاه دولتی شهر خودمو یعنی دانشگاه کردستان بیارم اونم رشته پزشکی که تا رابه دوهزار قبول میکنه .لطفا با نظراتتون کمکم بکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × هفت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>