خداحافظ gmail، سلام iran.ir

۱. اول اینکه چه ترمی بشه این ترم! هفته گذشته که تعطیل دانشجویی بود، این هفته هم که تعطیل خدایی شد؛ هفته آخر اسفند هم که بله! لذا خدا عاقبت این ترم را به خیر کند.

۲. فکر می کنم سه هفته ای می شود که دسترسی به gmail ندارم. خوب یا بد تصمیم گرفتم برای همیشه از این سرویس محبوب خداحافظی کنم و به سرویس ایمیل iran.ir بپیوندم. احساس می کردم قطعی جیمیل به خاطر دهه فجر و احتمال ایجاد آشوب باشد، البته خود گوگل هم در وبلاگش چنین ادعا کرده است. یک احتمال دیگر که دور از ذهن نبود، این بود که دولت عمدا این سایت را بسته باشد تا مردم مجبور شوند از سرویس ایمیل ایرانی استفاده کنند لیکن با توجه به اینکه فیلتر شکن هم در مورد جیمیل جواب نمی دهد، تکلیف روشن نیست! در هر صورت دیروز تحقیقات تقریبا گسترده ای کردم و به این نتیجه رسیدم که ظاهرا گوگل از آب گل آلود ماهی گرفته و جیمیل را هم به لیست سرویسهایی که برای ایرانیان تحریم است، افزوده است.  به هر حال به نظر من صلاح نیست که ایمیل ۹۵% کاربران ایرانی روی سایتهای آمریکایی و اسرائیلی باشد! لذا تصمیم گرفتم که حدود ۱۰ حسابی که روی جیمیل دارم را به تدریج تعطیل کنم! و به سراغ iran.ir بروم. این سرویس که فعلا تنها برای دولتی ها است ظاهرا سرویس مطمئنی است و با توجه به فضای ۳ گیگابایتی اش، قابل قبول می نماید. البته هنوز موفق به گرفتن آن نشده ام، لیکن قدمهای لازم را برداشته ام. تخصیص ایمیل ملی به کاربران، کاری است که در بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، چین، روسیه و ترکیه انجام شده است. نکته ی بامزه ای که در مورد ترکیه دیدم این بود که خود دولت برای تمام مردم کشورش حساب ایمیل باز کرده (حدود ۷۰ میلیون ایمیل) و به این ترتیب کار مردم را هم آسان کرده است!

۳. راه حل دسترسی به gmail

خوب حالا که به جیمیل دسترسی نداریم چه جوری ایمیلهای قبلی خودمون رو چک کنیم؟ خدا را شکر جیمیل از pop3 هم پشتیبانی می کرد. لذا کافیست مشخصات حساب خود را در outlook وارد کنید تا بتوانید ایمیلهای خود را ببینید. با این کار چون نیازی به باز شدن صفحه gmail نداریم، ایمیلها دریافت می شوند (لااقل فعلا این گونه است)

موفق باشید و ایرانی

Share

6 نظر در “خداحافظ gmail، سلام iran.ir

 1. سلام دکتر
  مشرف فرمودید
  منظور از ملی، همان ایرانی است. نکته ای که در مورد شبکه شتاب فرمودید فعلا متاسفانه در مورد ایمیلهای دانشگاهی و شرکتی برقرار هست (این روزها که در مورد gmail هم برقراره!). لیکن “امیدواریم” این یکی (iran.ir) وضعش بهتر باشه.

 2. سلام

  ۲.دسترسی به جیمیل با فیلترشکن ممکن است؛ بستگی به فیلترشکنی دارد که استفاده می کنید!
  تصور من از ایمیل ملی این است که در بهترین حالت مثل شبکه بانکی شتاب کار کند. تجربه دارید که این شبکه گاهی اوقات که شدیدا نیاز دارید؛ در دسترس نیست!
  راستش با وجود انواع ایمیلهای رسمی مثل ایمیل شرکت یا دانشگاه، توجیهی برای ایمیل ملی نمی بینم. اگر هم بحث مدیریتی داشته باشد؛ خوب، مثل سیستم ف یلتری نگ می توان سرویس دهنده های رسمی ایمیل را به اعمال قوانین خاصی وادار کرد.
  از بین نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان، کمتر از ده تای آنها چنین سیستمی را راه اندازی کرده اند. البته آنها هم شهروندان خود را مجبور به استفاده از آن نکرده اند. احتمال قبول دارید که حدود ۱۰۰ کشور از نظر آی تی وضعی بهتر از کشور ما دارند.
  یک نگاه بدبینانه این است که پروژه ای شبیه سیستم عامل ملی ، اینترنت ملی و یونیکس فارسی و نرم افزار پیامک فارسی در جریان است. سرنوشت این پروژه ها و دلایل تعریف شدن آنها و به وجود آمدنشان را هم بهتر از من می دانید
  یک تعریض کمی مرتبط هم این است که دولتی که می خواهد ایمیل رسمی داشته باشد؛ بهتر است ابتدا کدینگ رسمی برای زبان رسمی خود را داشته باشد و آن را اعمال کند. به نظر من خیلی ضایع خواهد بود که من با ایمیل ملی به شخصی متنی بفرستم و او حروف “ی” و “ک” و “گ” را به شکل مربع های توخالی ببیند.

  ببخشید طولانی شد.

 3. خداییش چه ترمی بشه این ترم… این همه واحد رو کی می خواد پاس کنه؟؟؟؟؟ خدا بخیر بگذرونه…

  خواسته یا نخواسته بنده هم باید جیمل دوست داشتنیم رو تعطیل کنم…. اما این سوال پیش میاد که ما کجا کوچ کنیم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *