هدف زندگی

چندی پیش، نظرسنجی در کانالم گذاشتم و از دانشجویان خواستم به این سوال پاسخ دهند که آیا به فلسفه زندگی شان فکر می کنند؟
purpose-of-life - هدف زندگیدر این مجال می خواهم تحلیل مختصری کنم و پیشنهادی بدهم که ان شاءالله مفید باشد:
خیلی خوشحال کننده است که دانشجویان عزیز به هدف زندگی و فلسفه حیات خود فکر می کنند (به جز ۳% که ان شاءالله آنها هم فکر کنند!).
کلمه انسان از ریشه نسیان گرفته شده یعنی فراموشی و به همین علت اکثر انسانها (مخصوصا بعد از اشتغال و ورود به زندگی متاهلی) گرفتار روزمرگی شده و از هدف خلقت غافل می شوند. تمام همّ و غمشان این می شود که امروز که از خانه بیرون می روم چه کاری کنم که پول بیشتری کسب کنم. در خانه هم که مهمترین سوال این می‌شود که ناهار و شام چی بخورم و چه کانالی را تماشا کنم! اصولا در طول روز به اندازه ۵ دقیقه هم به خودمان فرصت خلوت کردن و تفکر کردن نمی دهیم.الان که شما در سنی هستید که عقل و قلبتان به دنبال حقیقت است، باید این را قدر بدانید و قبل از اینکه به مرحله روزمرگی بیفتید فکر کنید و تحقیق کنید که واقعا هدف خداوند از خلقت انسان چیست؟ یادم هست در دوره دانشجویی کتابی ? مطالعه کردم به نام “در آغوش نور” که ترجمه Embraced By The Light بود. نویسنده این کتاب یک خانم مسیحی (بتی جین ادی) است و شخصی است که چند ساعتی مرگ را تجربه کرده و همین تجربیات را در قالب چند جلد کتاب درآورده که اولین جلد آن بسیار جذاب است.

این کتاب را به تازگی دوباره از روی نسخه صوتی گوش دادم. نوشته های این کتاب خالی از اشکال نیست ولی نگاه شما به زندگی را عوض می کند.

این کتاب ۱۶۵ صفحه است و نسخه صوتی آن هم موجود است که می توانید از برنامه اندرویدی نوار (نسخه صوتی) یا فیدیبو (نسخه متنی) آن را دریافت کرده و بخوانید.

پ.ن: گفتم این کتاب اشکالاتی دارد  و در مواردی با عقل و آموزه های دینی جور درنمی آید (مثلا در جایی که صحبت از عاقبت منکرین خدا می کند و تحلیل خودش را ارائه می کند یا در بخشی که قصه مرد مست و ژنده پوشی که در کنار خیابان افتاده را بیان می کند). به عنوان یک اصل کلی خوب است در قبال هر متنی که می خوانیم یا ویدیویی که می بینیم تفکر انتقادی داشته باشیم. چرا که به جز قرآن ما کتاب دیگری نداریم که بی نقص باشد.

sapp.ir/khosravi

Share

8 نظر در “هدف زندگی

 1. سلام حسین جان . . . خسته نباشی/خدا حفظت کنه تا همیشه بتونی صفحه ای از کتاب معرفت رو به همین زیبایی تحریر کنی ؛
  /التماس دعا
  سلام برسون

 2. سلام استاد
  بعد از مدتها سری به سایتتان زدم
  یاد شما گاها با من است
  در مورد موضوع:
  آورده‌اند “جان‌مایه‌ی روزگار” چیزی است که بازگشت به آن شدنی نیست. فروپاشی آرام‌آرام این جان‌مایه از آن است که جهان به پایان خود نزدیک می‌شود. یک سال نیز، از همین رو تنها بهار یا تابستان ندارد. یک روز هم، به همین سان. بازگرداندنِ جهانِ امروز به صد یا چندصدسالِ پیش، شاید دل‌خواهِ آدمی باشد، اما شدنی نیست. پس ارزنده است که هر نسلی، آن‌چه در توان دارد، به کار بندد.

  به امید دیدار مجدد
  یا علی

 3. با سلام
  خدا خیرتان بدهد. واقعا در این دنیا گم شده ایم.دنیای کوچکی است که مدام با اسباب بازی هایمان سرگرمیم و عدم تفکر به فلسفه و هدف زندگی؛ زندگی کردن را نیز برایمان سخت و بی معنا نموده است. البته به نظر من خیلی به خوابها و مردن های موقتی و داستانهای ناشی از آن اعتقادی ندارم و خیلی نمی شود به آن استدلال نمود چون راستی سنجی آن محال است حتی اگر تجربه شخصی باشد نیز از اوهام و تخیل قابل تفکیک نیست
  ممنون

  • سلام
   بله، خواب و مردن موقتی ملاک قضاوت نیست. اما از باب “وصف العیش نصف العیش”، خواندن این کتاب مفید است.

 4. استاد در نظرسنجی بعد از این ،(به نظر شما هدف زندگی کدام گزینه است؟)، شما خودتان کدام گزینه را انتخاب می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *