از زمان خلقت حضرت آدم چه مقدار می گذرد؟

چندی پیش در مسجدی صحبت از تاریخ خلقت انسان شد. روحانی مسجد گفت به استناد برخی روایات حدود 7200 (اگر اشتباه نکنم) سال از خلقت حضرت آدم می گذرد. این عدد خیلی متفاوت از تصورات من بود. می دانید که هر روز دانشمندان زمین شناسان عمر دنیا را بیش از پیش ارزیابی می کنند. در مورد انسان هم بر اساس نظریه مردود شده! عمری در حد چند میلیون سال قائلند.
امروز که شنیدم برخی گفته اند ممکن است امام زمان حتی چند 100 هزار سال دیگر ظهور کنند!! تهییج شدم که ببینم صحبت آن آخوند مسجد رسول اکرم (ص) صحت دارد یا نه؟ چرا که خنده دار خواهد بود اگر کل عمر انسان 7000 سال باشد و ما در آخرالزمان باشیم و آنگاه عده ای متخصص مهدویت بگویند ممکن است تا ظهور 100 هزار سال فاصله باشد…

از زمان خلقت حضرت آدم چند سال می گذرد؟

اطلاعاتی که از تحقیق مختصری در وب کسب کردم نشان می دهد که عمر آخرین نوع انسان که با خلقت حضرت آدم شروع شده است حدود 7 هزار سال است. این عدد با مقایسه عمر انبیاء و نگاهی به کتابهای تاریخ انبیاء منطقی به نظر می رسد. دقت کنید که اگرچه 124 هزار پیامبر داشته ایم، لیکن تنها 5 پیامبر صاحب شریعت بوده اند و دیگران پیامبران تبلیغی و ترویجی بوده اند. لذا ممکن است هزاران پیامبر همزمان زندگی کرده باشند.

نظر علامه طباطبایی:

صاحب تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی”ره” در این زمینه می فرمایند:

تاریخ یهود عمر نوع انسانی را بیش از هفت هزار سال نمی داند و این مطلب بی وجه هم نیست، و این همان عددی است که امروز آمار جهانی راجع به تعداد نفوس بشری نشان می دهند، و این موضوع تأکید می کند که عمر نوع انسان (حضرت آدم) همان است که گفته شد یعنی (هفتاد قرن)؛ و این موافق بعضی روایات معصومین(ع) هم هست.

اما در مورد نظر دانشمندان امروزی مبنی بر میلیونها سال عمر زندگی انسان:
ابوحمزة ثمالی می گوید :امام سجاد(ع) فرمود:

آیا گمان می کنی که خداوند مخلوقاتی غیر از شما را نیافریده است؟ آری سوگند به خدا، خداوند هزار هزار آدم، و هزار هزار عالم آفریده، به خدا سوگند تو آخرین نسل از این عالم می باشی.

از قرائن و نشانه ها استفاده می شود که آدم، پدربزرگ نسل فعلی، کاملترین انسانها بوده، و در نتیجه این نسل و این عالَم که ما در آن هستیم و تا قیامت امتداد دارد، نسبت به نسل ها و عالم های گذشته، برتری دارد، احتمال می‌رود زمانی نوع انسان در زمین پیدا شده و سپس رو به ازدیاد گذارده و زندگی کرده است و بعد منقرض شده و باز پیدا شده و منقرض شده و همین طور ادواری بر او گذشته است تا نسل موجود که آخرین دوره های او است.

با این تفاسیر

آیا ممکن است ظهور نزدیک نباشد و ما در آخرالزمان نباشیم؟

منابع و مآخذ:

منبع اصلی من اطلاعات شخصی، چند سایت مذهبی و سایت “جواب” بود که در آنجا این منابع ذکر شده است:
1. مشارق الانوار بُرسی، طبق نقل بحار، ج57، ص336
* تفسیر المیزان، ج4،ص238و239
* تفسیر نمونه
* قصص یا داستانهای شگفت انگیز قرآن مجید، علی قاضی زاهدی گلپایگانی، ص10 و 13
* خلاصه حالات آدم ابوالبشر و پیام آوران اوالعزم، حاج سید جعفر قدس میر حیدری، ص17و18
* قصه های قرآن،محمد محمدی اشتهاردی، ص42 و 4
در محضر علامه طباطبایی، محمد حسین رخشاد، ص80

مطالب مشابه

Share

99 دیدگاه در “از زمان خلقت حضرت آدم چه مقدار می گذرد؟

  1. سلام.واقعا نمیشه از این بحث ساده گذشت که ۱۲۴۰۰۰ پیامبر از اول خلقت پیامبری کردند.حتی اگه حساب کنیم دو نفر همزمان در یک جا بوده اند و با احتساب اینکه یک سال هم پیامبری کرده اند بازم تقریبا شصت هزار سال طول میکشد در صورتی خلقت بشر در دوران سوم رخ داده است که حدودا شش یا هفت هزار سال پیش.

  2. سلام.

    به نظر من در مباحث این مقاله یه مشکل اساسی هست. چون خلقت حضرت آدم به معنی خلقت اولین انسان نیست. انسانها که طبق نظریه فرگشت تکامل پیدا کردن هزاران سال قبل از حضرت آدم هم روی زمین زندگی داشتن و یافته های دیرینه شناسی هم ایند تایید میکنه. اما اولین موجودی که با جسم انسان و روح الهی خلق شد حضرت آدم بود که به عنوان اولین پیامبر برای هدایت انسانهای دیگه به روی زمین منتقل شد.

  3. با سلام تقریبا نوشته های همه دوستان را خواندم یک خواهش از دوستان دارم که بدون مطا لعات جامع و کامل نظریه ندهند این حقیر پس از مطالعه ده ها کتاب از دین شناسان و مورخان غربی و اسلامی تندرو میانه رو دانشمند و متفکر بعنوان مثال کورت فریشلر شهید مطهری علامه حسن زاده ترجمه های ذبیح ا… منصوری تاریخ کامل ایران ، انبیاء و أئمه و … تازه فهمیدم که هیچی نمی دانم فقط از این تعجب چطور بعضی از دوستان بخود جرات می‌دهند و در خصوص خدا و پیامبر چنین نظریاتی را می دهند این نکته را هم بگم که هیچ خشک و تری نیست مگر این که در قرآن آمده یکی مثل مولانا و حافظ از آن برداشت می‌کند یکی هم مثل من بی سواد . خداوند سرانجام همه ما را ختم به خیر بگذراند والسلام التماس دعا

  4. و بعد ی سری چیزها ک کشف میشه مربوط میشه ب دوران قبلی زندگی و نسل.ب اعتقاد من زندگی ها در دوران گذشته مثل الان بوده همینقدر پیش رفته و همه چی کامل چون کار خداوند ب عیب است و نیازی ب تکمیل نداره.ببینید مثلا اتشکده زرتشت ک میگن هنوز روشنه نشان از علم بسیار پیش رفته تر از الان داره یا حمامی ک با ی شمع گرم میشده مثلا از انرژی هسته ای استفاده شده ی زمانی شده ک اینقدر علم پیش رفت کرده و اینقدر هزینه ها بالا رفته ک م مجبور بودم خونه هاشون رو از کاه بیارن بیا چن خانواده با هم زندگی کنن یا انرژی ها تموم شده و مجبور شدن از آتش استفاده کنن.ببینید حیوانات چقدر دارن حالش یافته میشن.سگها،موشها،سوسکها و…حالا چن صد سال دیگه رو تصور کنید ک شبیه دایناسور شن،یا جابجایی فصول رو ببینید پدیده النینو شاید ی روز دوباره عصر یخبندان بشه و نسل ها همینطور تکرار بشین چون اگر قرار باشه قیامت شه بعدش دنیا تموم شه بعدش چی میشه؟خوشحال میشم نظرتون رو برام بگید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *