مهاجرت از تلگرام – نگاهی دیگر

یک اتفاق خوبی که در شبکه های اجتماعی افتاد، این بود که محدودیت رسانه های سنتی حذف شد و صداهای بسیار بیشتری شنیده شد. برای خود من آشنایی با کانال “خارج بدون فیلتر” یکی از این صداهایی بود که تا قبل از این نشنیده بودم. این کانال که توسط دانشجویان و فارغ التحصیلانی که در خارج کشور درس می خوانند اداره می شود، واقعیتهایی از زندگی در کشورهای غربی را بیان می کنند که شاید تاکنون نشنیده باشید.از این مقدمه که بگذرم، به تازگی متنی از یکی از همین دانشجویان در کانالشان در سروش (sapp.ir/kharej2025) منتشر شد که بد ندیدم شما هم بخوانید:

?ثنا آزاد/ دانشجوی مهندسی پزشکی/ تورنتو کانادا
از گردانندگان کانال @kharej2025 :

با حضورمان در #خارج_بدون_فیلتر نشان داده ایم که تلاشمان پر کردن تمام خلا هایی است که متعمدانه شما را از آگاهی از بخش هایی از زندگی غرب بی خبر گذاشته.
اما
? ما به عنوان گروهی از نخبگان دانشجویی ایرانی، دغدغه ی اعتماد به دستان ایرانی و مصرف تولید داخلی را هم داریم.

خیلی راحت می توانم حس کنم که گروهی از مهندسین #کامپیوتر زبده مان در حال حاضر، چشم به تعداد نصب های نرم افزارشان در #کافه_بازار و غیره دارند. و گروهی دیگر که در حال حاضر دانشجو هستند و انتخاب کرده اند که کامپیوتر بخوانند تا آینده ی کامپیوتری کشور را در دست بگیرند، به نظاره نشسته اند که آیا #ایران به محصولات کامپیوتری مهندسان کامپیوترش #اعتماد میکند یا نه.

احتمالا کسانی که پشت #سروش و سایر پیام رسان های داخلی هستند، فارغ التحصیل های دانشگاه #شریف و #امیرکبیر مان هستند. این پیام را می نویسم خطاب به دو نفر:
⭕️ اول، مهندسین کامپیوتر دانشگاه های کشورم که تیم فنی سروش هستند؛
⭕️ دوم: مادرم؛

? مهندسین عزیزم که هرکدامتان یک مریم میرزاخانی هستید، سلام. من هم مانند شما دانشجو بوده ام. استرس #کنکور را کشیده ام و می دانم در دانشگاه خوب داخلی قبول شدن چه شب ها و روزها از شما درس خواندن گرفته. و بعد می دانم در ده سالی که طول کشید تا مدرک دانشگاهی دکترای تان را بگیرید و متخصص نرم افزار و شبکه و #بیگ_دیتا باشید، چه شب ها و روزهایی را صرف مطالعه و تلاش سخت کردید.

حتی میدانم وقتی دیدید #مریم_میرزاخانی ها از کشور رفتند، چقدر دو دل شدید پای پیشرفت کشورمان بمانید یا شما هم بروید. اما بلاخره پای آبادانی سرزمین مان ماندید.

? شما مهندس کامپیوتر هستید و #سروش و #گپ نتیجه ی مستقیم تلاش های شبانه روزی تان است که به مردمتان عرضه کرده اید.

? خواستم بگویم ما آنقدر خودخواه نیستم که بهتر بودن تلگرام را بر سروشی که خوب و جذاب عرضه شده و فقط کمی صبر و تامل میخواهد تا عالی تر شود ترجیح دهیم. ما با فرصت دادن به شما، فقط میخواهیم خیلی صمیمانه در دوره ی حیاتتان از شما سپاسگزاری کنیم نه اینکه باعث شویم چون میرزاخانی ها از کشور بروید و بعد دایه ی مهربان تر از مادرتان شویم.

⭕️ اما سخنی با مادرم

از مادرم می پرسم آیا به گپ، بله، سروش یا دیگر پیام رسان های داخلی می آید؟ می گوید اطلاعاتی هستند و امن نیستند. شنود می شوند! وارد این صحبت نمی شوم که چرا فکر می کند اطلاعات ایرانی ها روی سرورهای بیگانه باشد، همه چیز امن است. و چرا فکر می کند آنجا شنودی در کار نیست!!

? می گویم مهندسین سروش گفته اند شنود نمی شود، اما فقط یک هزارم درصد اگر بشود، سر و ته مکالمات ما را هم که نت به نت گوش بدهند کمی از آب و هوای کانادا مطلع می شوند و کمی از اوضاع خانواده ساده و صمیمیمان در ایران. چه اتفاقی قرار است برایمان رخ دهد؟

? کسی به میان حرف ما می آید و می گوید زیر بار این ذلت نباید رفت. چرا تلگرام نداشته باشیم؟

? می گویم ما که کار امنیتی خلاف قانونی نمی کنیم. آیا این همه اصرار بر استفاده ی محصول کامپیوتری روسی – آلمانی و دست رد بر سینه مهندسین شریف و تهران و امیرکبیرمان زدن، عزت است یا ذلتی است برای خودش؟

پی نوشت ۱: خوشبختانه برای اولین بار یک پیام رسان ایرانی توانسته حدود ۳ میلیون کاربر را جذب کند که نویدبخش فراگیر شدن این پیام رسان در آینده نزدیک است.

پی نوشت ۲: دو شب پیش، برای لحظاتی تلگرام در دسترس قرار گرفت و من از فرصت استفاده کرده و حساب کاربری‌ام در تلگرام را برای همیشه حذف ? کردم. شما هم قدمی برای کمک به صنعت نرم افزار کشور بردارید.

Share

8 نظر در “مهاجرت از تلگرام – نگاهی دیگر

 1. می‌گویید بیشتر ایرانی‌ها به دنبال روزمرگی و خواندن فکاهی‌ها هستند و ترجیح می‌دهند نسبت به امور سیاسی مطیع و ستم‌پذیر باشند، اما احتمالا در این میان صرفا یک «گروهک» فرضی وجود دارد که دغدغه‌های سیاسی (که به آن می‌گویید ضدامنیتی) دارند.
  البته این همیشه توسط حکومت تبلیغ شده است که دغدغه سیاسی برای غیرخودی چیز بدی است و اگر نسبت به سیاست بی‌تفاوت باشید، بدون مشکل زندگی خواهید کرد.
  ستار بهشتی کارگر بود و در وبلاگش از حقوق هم‌صنفی‌هایش می‌نوشت. اما وقتی حقوق کارگر (از نظر سیستم امنیتی) به مسئله امنیتی تبدیل شد، به جرم نوشتن دستگیر و در زندان کشته شد. کاووس سیدامامی فعال محیط زیست بود. اما وقتی دریاچه ارومیه خشک شد و امنیتی‌ها تصور کردند محیط زیست هم مسئله‌ای امنیتی است او هم بازداشت شد و در بازجویی کشته شد..

  • اینکه مطالب دیگران را طوری تفسیر کنید که به نفع خودتان باشد و به نوعی جوّ راه بیندازید کار درستی نیست. من صحبت از روزمرگی و ستم پذیری نکردم. اتفاقا مردم ایران نسبت به مردم تمام دنیا، سیاسی‌ترند و شاید آگاه ترین مردم به وضع جامعه خودشان باشند. حرفهای دیگرتان مثل گروهک فرضی و تبلیغ حکومت برای بی تفاوت بودن مردم هم هیچ مستندی ندارد. به نظر می رسد اخبار را هم تنها از رسانه های بیگانه دنبال می کنید وگرنه لااقل در مورد سیدامامی که جاسوسی اش اثبات شده چنین دفاع نمی کردید. در مورد ستار بهشتی هم می توانید توضیحات آقای اژه ای را بخوانید.
   در نهایت خوب است بدانید اگر چنین مواردی هر چند سالی یک بار در ایران اتفاق می افتد در سایر کشورهای دنیا هر ماه اتفاق می افتد مثلا به گفته یورونیوز در فرانسه از هر ۱۰ هزار زندانی، حدود ۱۲٫۴ نفر خودکشی می کنند. اینها البته آمار رسمی است و احتمالا آمار واقعی بیش از اینهاست.
   گمان نکنید که کشوری در دنیا وجود دارد که همه چیزش گل و بلبل است. هر کشوری را که تحقیق کنید می بینید وضع به مراتب بدتر از ایران است. در خانه ای که تمیز باشد، یک لکه کثیف هم به چشم می آید.
   دست آخر نمی دانم چرا بحث از حمایت از تولید ملی که می شود این همه دلیل و مدرک می آورید که محصول ایرانی بد است و ایراد دارد و بحث را امنیتی و سیاسی می کنید. با این تفکر چگونه می توان صنعت کشور را رشد داد؟ چگونه می توان حرف از کارآفرینی و اشتغال زد. چگونه می توان گله کرد که کار نیست؟ فردا که خود شما بخواهید مشغول کار شوید یا محصولی تولید کنید، دغدغه مهمّتان این می شود که آیا مردم از محصول شما استقبال خواهند کرد!

 2. آیا قابلیت رمزنگاری end-to-end که در تلگرام با عنوان «secret-chat» تعبیه شده است، امکان شنود را برای همگان غیرممکن نمی‌کند؟

  در مورد مکالمات دیگری که رمزنگاری بین کاربر و سرور انجام می‌شود هم، در تلگرام لااقل این احتمال وجود دارد که شاید تلگرام این اطلاعات را لااقل به طور کامل در اختیار نهاد امنیتی ایران قرار ندهد (شاید هم بدهد) و شاید حداکثر در موارد تروریستی حاضر به همکاری شود. اما در پیام رسان‌های داخلی تقریبا مطمئنیم که تمام اطلاعات در اختیار سیستم امنیتی است و هر لحظه امکان دارد فرد به خاطر یک اظهار نظر، برای بازجویی احضار شود و فردایش خبر بدهند در زندان خودکشی شده است!

  • گفتگوی رمز شده، تنها موضوعی است که بر اساس گفته های خودشان و قرائن موجود، شنود نمی شود. اما چند درصد مردم از این قابلیت استفاده می کنند؟ خود من که طی حدود دو سالی که تلگرام داشتم فقط یک بار در حد نوشتن “سلام” این قابلیت را تست کردم و طرف مقابل چند هفته بعد (حدودا!) جواب سلام را در گفتگوی عادی داد! در مورد سایر مکالمات هم که خودتان به خوبی موضوع را بیان کردید.
   به هر حال اگر کسی واقعا مطالبی که بیان می کند امنیتی و احیانا ضد امنیت ملی است، خوب قاعدتا نباید از پیام رسانهای داخلی استفاده کند. اما برای اکثر مردم که از این فضا استفاده های دیگری مثل دریافت اخبار و ارتباط با دوستان و آشنایان و خواندن مطالب طنز و … دارند، این موضوع چندان مهم نیست.
   تلگرام خوبی داشته باشید 🙂

  • اگر این حرفها درست باشد، جای تاسف است و مسلما آی گپ از انتخابهای ما خارج می شود.
   البته کمی ماجرا عجیب است و باید بیشتر تحقیق کرد.
   پی‌نوشت:
   در توییتهای این آقا حرفهایی هست که برای انحراف افکار استفاده شده، مثل اینکه تنها یک نفر فنی در این تیم هست، حال آنکه من مصاحبه آقای کاظمی را گوش دادم و ایشان گفت یک تیم برنامه نویس دارد. محصول ایشان هم چیزی نیست که بگوئیم کار یک نفر است مگر اینکه کپی کاری باشد که تاکنون هیچ مستندی مبنی بر این پیدا نشده.
   بحث سایتهای خلاف اخلاق هم که طرح شده ردپایی در سایت گرداب ندارد و تنها به آفتاب نیوز ارجاع داده که خودش یک سایت زرد است.

   • البته راه‌اندازی سایت [خلاف اخلاق] که نباید جرم باشد!
    مسئله، وابستگی آن به نهاد نظامی-اطلاعاتی است، نه راه‌اندازی سایت [خلاف اخلاق]( و این که آیا گپ حریم خصوصی کاربران را رعایت خواهد کرد یا خیر).
    چرا نباید مثلا آقای سعید ملک‌پور هم مثل ایشان آزاد باشد و نرم‌افزار پیام‌رسانش توسط مراجع رسمی تبلیغ شود؟
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D9%84%DA%A9%E2%80%8C%D9%BE%D9%88%D8%B1

    در مورد سایت گرداب هم، نسخه‌ی ذخیره شده آن در سایت آرشیو موجود است:
    http://web.archive.org/web/20100414011714/http://gerdab.ir:80/fa/pages/?cid=334

   • در مورد وابستگی به نهادهای اطلاعاتی، قبلا هم توضیح دادم. من خودم از یکی از مدیران کل مخابرات شنیدم که ایشان گفتند فرق تلگرام و پیام رسانهای داخلی در این است که تلگرام را هم خارجیها رصد می کنند و هم نهادهای اطلاعاتی داخل، ولی پیام رسانهای داخلی فقط از داخل کشور رصد می شوند… واقعا ساده لوحانه است که تصور کنیم ایران با این همه تجربه اطلاعاتی، فضای مجازی اش را در اختیار یک پیام رسان خارجی بگذارد و هیچ دسترسی هم نداشته باشد!
    در مورد اینکه چرا یکی آزاد شده و دیگری آزاد نشده، تصمیم با دادگاه است. جوابش را قاعدتا از من نباید بپرسید. شاید نوع جرم و جریمه آن متفاوت بوده.

    به هر حال این همه تحقیق برای یافتن ایرادهای پیام رسانهای داخلی خوب است، به شرطی که همین قدر هم در مورد پیام رسانهای خارجی تحقیق کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *