پست الکترونیک چاپار، مزایا و معایب

آسیبهای فضای مجازی

سالها بود که از اینکه از سرویس ایمیلهای آمریکایی مثل جی میل و یاهو استفاده می کردم، ناراحت بودم و البته بیشتر ناراحتی ام بابت این بود که دولتیهای ایران در سطح وزیر و نماینده مجلس هم از این سرویسهای ایمیل استفاده می کردند و می کنند. و چه بسیار اطلاعات مهمی که از این طریق در اختیار سرویسهای جاسوسی آمریکایی هم قرار گرفت و می گیرد. از این ناحیه آسیبهای زیادی هم دیده ایم که از آن جمله یافتن افراد مهم در صنایع مختلف کشور از هسته ای گرفته تا نانو الکترونیک و شهادت و اسارت آنهاست.

متاسفانه کلا فضای وب، ابزار جاسوسی خوبی است و در این سالها، ما هم زیادی به اینترنت و سرویسهایش وابسته شده ایم و تا جایی این وابستگی پیش رفته که تصور دنیای بدون اینترنت برایمان سخت است. اما خوب است مواظب اطلاعات مهم خود و دوستانمان هم باشیم.

اتفاقات سال 1388

سال 1388 و مسائل انتخابات که پیش آمده، تازه دوهزاری مسئولین افتاد که ظاهرا از سرویسهای جیمیل و یاهو و شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر غافل بوده اند و این سرویسها به شدت موجب آشفته شدن اجتماع شده و به نوعی در خدمت مقاصد آمریکا و اسرائیل هستند. این شد که ایمیلها برای مدتی قطع شد…

من هم که مدتها دنبال فرصتی برای تغییر سرویس ایمیل خودم می گشتم دوباره به جستجو پرداختم و باز هم سرویس ایمیل درست حسابی داخلی پیدا نکردم. بهترین گزینه آن زمان iran.ir بود که 3 گیگا بایت فضای ایمیل در اختیار دولتیها قرار می داد. البته این سرویس، برای درست کردن حساب کاربری، تا رنگ چشم شما را هم می خواست و دست آخر هم باید نامه رئیس دانشگاه را ضمیمه می کردم که وقتی موضوع را به مسئول دفتر رئیس دانشگاه گفتم، اصولا ایشان متوجه منظور بنده نشد و هرچه کردم موفق به دریافت نامه نشدم و تمام!

سرویس ایمیل ایرانی چاپار

تا اینکه حدود دو سال پیش با سرویس ایمیل چاپار آشنا شدم و با توجه به تبلیغات تلویزیونی و توضیحات سایت چاپار، تصمیم به انتقال به این سرویس ایمیل ملی گرفتم.

سرویس ایمیل ایرانی چاپارالان یک سال و نیم است که به طور جدی از سرویس چاپار استفاده می کنم و تمام ایمیلهای دیگرم هم به چاپار forward می شود. در این مدت با آرزوی بهتر شدن، با ضعفهایش کنار آمدم و انصافا اوایل کار هم هرازچندگاهی تغییرات قابل توجهی در جهت بهبود سرویس ایمیل ایجاد می شد. اما الان با مشکلاتی روبرو شده ام که بارها هم به پشتیبانی چاپار منتقل کرده ام و متاسفانه جوابی نشنیدم و بهبودی هم ندیدم. از این رو گفتم مزایا و معایب این سرویس ایمیل تقریبا خوب را بیان کنم شاید به گوش مسئولین چاپار برسد و اقدامی کنند و از طرف دیگر کاربران ایرانی دیگری هم شاید جذب این سرویس شوند. قبلش خوب است بدانید که چاپار تاکنون حدود 600 هزار کاربر جذب کرده است.

چاپار نمای داخلی chmail insideمزایای چاپار

عدم امکان (یا لااقل محدودیت) جاسوسی سرویسهای بیگانه

قطع نشدن و فیلتر نشدن در ایام خاص

داشتن امکانات قابل قبول مثل برچسب زنی، ایجاد پوشه، فیلتر کردن، تغییر قالب، جستجوگر خوب و برخی امکانات خاص مثل امکان ارسال ایمیل به پیامک و برعکس (البته این بخش پولی است)

تقویم شمسی که خیلی به درد بخور است. تاریخ ایمیلها به شمسی نشان داده می شود.

برخورداری از پروتوکل https جهت بهبود امنیت اطلاعات

معایب چاپار

محدودیت حجمی 1 گیگابایت که برای من که تمرینهای کامپیوتری دانشجویان هم به ایمیلم ارسال می شود، بسیار کم است و مرتبا در حال حذف ایمیلهای قدیمی هستم.

کارنکردن گزینه مرا در این کامپیوتر به خاطر بسپار

محدودیت دفترچه مخاطبان به 200 مخاطب. البته از آنجا که قابلیت جستجوی خودکار در میان مخاطبانی که به آنها ایمیل ارسال کرده ایم، چیزی شبیه جیمیل، وجود دارد این موضوع زیاد مشکل ساز نیست.

مشکلات رابط کاربری که متاسفانه در نسخه جدید زیادتر شده است. مثلا پیامی که باز است را می خواهید حذف کنید، پیام می دهد که هیچ پیامی انتخاب نشده است.

عملکرد ضعیف در مقابل ایمیلهای اسپم، به طوریکه شما اگر صدبار هم بگویید این ایمیل اسپم است، یاد نمی گیرد، در حالیکه جیمیل با دو سه بار اسپم کردن یک ایمیل، آن را لااقل برای شما در پوشه اسپم قرار می دهد. در تصویری که در بالا می بینید یکی از این اسپمها به نام avapress.com را مشاهده می کنید که از ابتدای ایجاد این ایمیل مزاحم همیشگی من است. البته با فیلتر گذاشتن می توان آن را منتقل کرد اما ضعف چاپار برقرار است.

پشتیبانی ضعیف از حالت محاوره ای در مد محاوره ای، ایمیلها قر و قاطی می شوند و مثلا ایمیل یک نفر دیگر در لیست پرسش و پاسخهای یکی دیگر لیست می شود.

به هر حال من همچنان کج دار و مریز از این سرویس استفاده می کنم و فکر می کنم اگر محدودیت حجمی برطرف شود سایر معایب این سرویس قابل اغماض است. امیدوارم متولیان چاپار بتوانند این مشکل را رفع کنند و دولت محترم هم به این سرویس داخلی کمی بها دهد و آن را تقویت کند.

پی نوشت: خوشبختانه گویا چاپار صدای ما را شنید! و در آخرین به روز رسانی که همین هفته رخ داد، مشکلات رابط کاربری برطرف شد و عملکرد چاپار در مقابل هرزنامه ها بهتر شد. به گفته وبلاگ چاپار اقدامات مهم دیگری هم صورت گرفته است که خودتان می توانید بخوانید.

مطالب مشابه

Share

5 دیدگاه در “پست الکترونیک چاپار، مزایا و معایب

 1. سلام علیکم
  ما چندین سال است که از این سرویس استفاده می کنم و تقریبا از آن راضی هستیم.
  ضعف های مختلفی هم داردکه مهمترین آن سرکار گذاشتن مردم توسط اپراتور سرویس چاپار است!
  هر وقت برای رفع مشکل تماس می گیریم،نه نمی گویند ولی مشکل هم بلافاصله رسیدگی و رفع نمی شود.
  به عنوان مثال الان یک هفته است که ما به ایمیل مان دسترسی نداریم و هیچ کار مثبتی هم از سوی مسئولین چاپار انجام نشده است،آنوقت می گویند چرا مردم به پست های الکترونیکی بیگانه روی می آورند!
  آدرس شرکت را هم اگر ملاحظه بفرمایید،پلاک ندارد،البته امکان دارد کل آن خیابان و کوچه متعلق به این شرکت باشد!!؟؟

 2. من هم بیش از یک سال است که از این سرویس استفاده میکنم و از آن راضی ام البته ضعف های کوچکی دارد که امیدوارم زودتر برطرف شود

  • ممنون. حق با شماست. کجدار و مریز یعنی کج نگه دار و نریز! که ظاهرا خیلی ها مثل من این عبارت را اشتباه می نویسند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *