کوکا کولا نخورید – اگر مسلمانید

خیلی از ما منتظریم امام زمان (عج) بیایند و مطمئن هستیم که از دستورات ایشان اطاعت خواهیم کرد. باید هم همین طور باشد، چون بیش از ۱۱۰۰ سال انتظار کشیده ایم، ندبه و فرج خوانده ایم و مثلا خود را برای ظهور ایشان آماده کرده ایم… اما دو صد گفته چون نیم کردار نیست!

تصورسلام بر مهدی - Peace be upon Mahdi بفرمایید که آقا تشریف بیاورند و از ما تقاضایی داشته باشند که به ضرر ماست؛ آیا عمل خواهیم کرد؟ مثلا بفرمایند که به مدت یک سال تمام درآمدهای اضافه بر مصارف ضروری مسلمین باید صرف فقرا شود؛ یا بفرمایند که استفاده از لوازم تولید کشورهای غیرمسلمان حرام است! (مثلا) چه خواهیم کرد؟ دیگر نباید گوشی اپل و سامسونگ بخریم، نباید تلویزیون های سونی و توشیبا بخریم. نباید لوازم خانگی بوش، ایندزیت، بیم و بلومبرگ خریداری کنیم و هزاران نباید دیگر. البته این مثال است ولی اگر چنین تقاضایی داشته باشند واقعا با این موضوع کنار خواهیم آمد؟ من فکر می کنم کار سختی باشد! اگر کنار هم بیاییم توی دلمان غرغر می زنیم که مثلا امام را چه به این جور مسائل!
ما در زمانی هستیم که داریم امتحان پس می دهیم؛ ۱۱ امام را خداوند مهربان فرستاد و هر ۱۱ تای آنها را مسلمانان! شهید کردند، برای دوازدهمی باید خودمان را اثبات کنیم تا خدا اجازه ظهور ایشان را بدهد. یکی از مصادیق اثبات، میزان تبعیت ما از ولی فقیه است که به عقیده ما نایب امام زمان (عج) است. وقتی ما از ایشان تبعیت کنیم، قاعدتا از امام زمان هم بهتر تبعیت خواهیم کرد… واقعا چقدر به صحبتهای ایشان اهمیت می دهیم؟ سالهاست ایشان تاکید بر استفاده از تولیدات داخلی دارند، چقدر رفتار ما که ادعای منتظر بودن داریم، در خرید کالاها عوض شده است. سالهاست تاکید بر اصلاح الگوی مصرف دارند، آیا اساسا صحبتهای ایشان برای ما مهم است؟ یعنی نوروز که شعار سال را اعلام می کنند یا در سایر سخنرانیها که مطمئنا با تدبر و تفکر و تعقل مواردی را مطرح می کنند ما فکر این را داریم که تغییر متناسب با تقاضای ایشان در رفتار و عملکرد خودمان ایجاد کنیم؟
سخنرانیهای معظم له به کنار، گاهی حتی به فتواهای ایشان هم توجه نمی کنیم! فتوا را که عمل نکنیم یعنی معصیت خدا را انجام داده ایم. به عنوان نمونه به فتوای زیر دقت کنید:

س ۱۳۴۹: آیا براى مسلمانان خرید کالاهاى اسرائیلى که در سرزمین اسلامى به فروش می ‏رسند، جایز است؟
بر آحاد مسلمین واجب است که از خرید و استفاده از کالاهایى که سود تولید و فروش آنها عاید صهیونیست‏ها که با اسلام و مسلمین در حال جنگ هستند، مى‏ شود، اجتناب کنند.

یا به نمونه کاملتر زیر توجه فرمایید:

تاریخ ارسال استفتا   ۲۴/۲/۸۹
با سلام خدمت حضرت آیت الله خامنه ای ولی امر مسلمین جهان:
یک شرکت، نهاد یا موسسه‌ی خارجی یا داخلی(در جمهوری اسلامی ایران یا خارج)، از یکی از راه‌های زیر، از دشمنان امت اسلامی پشتیبانی می‌کند:
• بخشی از سود آن در اختیار رژیم اشغالگر قدس یا نهادهایی گذاشته می‌شود که مستقیماً با اسلام و جوامع اسلامی مبارزه می‌کنند (بدین صورت که کالاهایی مانند کوکا کولا و پپسی که در ایران هم تولید می شود، عصاره ی این نوشابه ها انحصارا در دست کمپانی اصلی صهیونیستی است که ایرانی ها از انها می خرند)؛
• مدیران شرکت، پشتیبانی خود را از رژیم اشغالگر قدس یا نهادهایی که مستقیماً با اسلام و جوامع اسلامی مبارزه می‌کنند، اعلام کرده‌اند؛
• دارایی، سود فروش یا اعتبار شرکت در راه گسترش اسلام‌ستیزی و اسلام‌گریزی مصرف می‌شود.
۱. آیا خرید تولیدات این شرکت که شعبه تولید در جمهوری اسلامی ایران را دارد جایز است؟ (کوکا کولا، پپسی، فانتا…)
۲. آیا استفاده از تولیدات این شرکت جایز است؟
۳. آیا تفاوتی میان کالاهای مختلف (پوشاک، مواد غذایی، نرم‌افزار و …) از باب خرید یا استفاده وجود دارد؟
۴. اگر این شرکت، با تاسیس نمایندگی، کالای خود را در جمهوری اسلامی ایران تولید کند، خرید یا استفاده از آن جایز است؟
۵. اگر کالای یک شرکت داخلی (ایرانی)، تحت لیسانس و با اجازه‌ی این شرکت صهیونیستی تولید شود، با توجه به این‌ که این اجازه، در قبال پرداخت هزینه‌ای به صورت سـالیانه صادر میشود که این مبلغ بر علیه مسلمین استفاده می شود، خرید یا استفاده از آن جایز است؟
۶. اگر به علت نبود قوانین یا نظارت مناسب یا هر دلیل دیگر، کـالای این شرکت صهیونیستی وارد کشور شود، خرید یا استفاده از آن جایز است؟
۷. اگر نـام، نشان یا مبدا صادرکننده‌ی کـالا تغییر داده شود تا شـرکت اصلی پنهان بماند، خرید یا استفاده از آن جایز است؟
۸. آیا یک شرکت داخلی، برای افزایش فروش کـالای تولیدی خود (مثلاً پوشاک)، میتواند از نام یا نشان این شرکت استفاده کند؟
۹. آیا استخدام در این شرکت یا تبلیغ کالای آن جایز است؟
لطفا اگر جواب “جایز نیست”است معنی آن را شفاف بیان فرمایید.

 بسمه تعالی
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
ج ۱ـ۸) به طور کلى خرید و فروش هرگونه کالایى از شرکتهاى صهیونیستى و یا شرکتهایى که از سود حاصله کمک به دولت غاصب اسرائیل مى‌کنند حرام است و بر آحاد مسلمین واجب است که از خرید و استفاده از چنین کالاهایى اجتناب کنند و در حکم مذکور فرقى بین موارد ذکر شده نمى‌باشد؛ و در صورتی که احراز نشود که منافع آن عاید صهیونیست‌ها می‌شود و یا در راه دشمنی با اسلام و مسلمین به‌کار می‌رود، اشکال ندارد.

ج ۹) هر نوع کار کردن در این شرکت‌ها که کمک به دشمنان اسلام و مسلمین محسوب می‌شود حرام است و دریافت پول در قبال آن حلال نیست.
موفق و مؤید باشید

بالاخره تکلیف ما در قبال کوکا کولا و سایر شرکتهای صهیونیستی چیست؟

نوشابه کوکا کولا

بنده بر اساس همین فتوا بسیار سعی می کنم که نوشابه نخرم یا اگر می خرم نوشابه ایرانی مثل زمزم بخرم و البته این موضوع مشکلات زیادی در پی دارد، چون عموما وقتی صحبت از دلیل نخریدن این نوع نوشابه ها می کنم با تمسخر دیگران مواجه می شوم. واقعا برای سوالات زیر جوابی ندارم:

۱- چرا شرکت خوشگوار مشهد نوشابه های کوکا و فانتا و کانادادرای و سایر مارکهای وابسته به کوکاکولا را تولید می کند؟
۲- چرا ما به عنوان مسلمان، در حالیکه می دانیم اکثر علما فتوا به عدم خرید این کالاها را داده اند، خیلی راحت کوکا را سر می کشیم. (* اندکی تفکر! *)
۳- چرا صحبتهای آقا در ما اثر نمی کند ولی انتظار داریم بعدا با ظهور امام زمان از ایشان تبعیت کنیم. ما که به خاطر شکم، فتوای حاکم شرع را کنار می گذاریم حاضریم در رکاب امام زمان بجنگیم؟ ما که به خاطر چشم و هم چشمی و کور کردن چشم دوستان و همسایگان، خرید کالاهای لوکس را بر کالای مشابه ایرانی ترجیح می دهیم و حرف آقا را زمین می گذاریم حاضریم از جان خودمان در راه امام زمان بگذریم؟
۴- چرا مدام غر می زنیم که برای جوانان ما کار نیست، آنگاه خود ما اجناس کارخانجاتی که به دست جوانان ما اداره می شوند را نمی خریم!؟ مگر کار چه جوری ایجاد می شود؟ ما باید جنس داخلی بخریم تا صنعت داخلی رشد پیدا کند. نمی شود منتظر بود که صنعت داخلی رشد پیدا کند و به پای صنایع خارجی برسد آنگاه ما جنس ایرانی بخریم! صنعت نیاز به سرمایه دارد، سرمایه را ما باید تامین کنیم؛ با خریدن کالای ایرانی.
۵- چرا همیشه و فقط انگشت اتهام را به سوی دولت و دیگران دراز می کنیم و هیچگاه فکر نمی کنیم که شاید خودمان هم تکالیفی داریم. دقت کنید دولتها همیشه ضعفهایی دارند، ما نباید اسیر این ضعفها شویم. ما باید به وظیفه خودمان عمل کنیم و من الله التوفیق

سایر پیوندهای مفید

تحریم کوکا کولا
نظرات مراجع در مورد کالاهای صهیونیستی
استفتاء از رهبری درباب کوکا کولا
یک لیوان نوشابه سرد کوکا کولا = یک گلوله بر سینه کودک فلسطینی

Share

35 نظر در “کوکا کولا نخورید – اگر مسلمانید

 1. ببخشید تولید کننده ها چه کسانی هستند .ایرانی یا اسراییلی؟ یا اینکه از کره ماه تشریف اورده اند .لپ کلام …چرا تولید می شود؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

 2. سلام از مطالب سایت شما لذت بردم. بصیرت وصاحب فکر بودن نعمتهایی از خداست که به هر کس به ارزانی عطا نمیشود. خدا را همیشه در نظر داشته باشید. به افراد تهمت نزنید خاصه به ولی امر مسلمین که والله در کشورهای دیگر مردم بهتر رهبر عزیزما رو میشناسن ایشان در ایران مظلوم وغریب است .
  دوم اینکه بابا جان همه نوشابه ها دی اکسید کربن داره + قند مضر فراوان داره + اسانس غیر طبیعی داره +افزودنی های شیمیایی . از لحاظ اسلام هر چیزی که به بدن آسیب بزند حرام است مانند سیگار کشیدن- تریاک -و… خود ارضایی و…….. برادران کمی انصاف داشته باشید این اظهر من الشمس است کجاش سخته . حالا دیگه مارک کوکا کولا وپپسی که جای خود دارد اگه مطالب تکمیلی میخواین برین تو سایت
  http://tahrimeisrael.parsiblog.com/Posts/62/

 3. از این کتابهایی که معرفی فرمودید مطلب خاصی دستگیرم نشد. بیشتر سوء استفاده و سوء تعبیر از آیات و روایات در جهت اثبات اهداف خود بود

  • شوخی نفرمایید. یعنی امام خمینی و آیت الله جوادی آملی اهل سوء استفاده اند؟! پس به چه کسانی باید اعتماد کنیم؟ فاین تذهبون؟

 4. آقا اصلن نوشابه نخورید به خدا برای بدن ضرر داره سمه. اگر یک مرجع تقلید واقعی و عاقل تو این دوره زمونه پیدا می شد خوردن نوشابه را باید حداقل مکروه اعلام می کرد چون نوشیدنی ایست بسیار مضرتر و خطرناکتر از شراب!
  بابا دوغ بخورین دیگه!
  در ضمن امام زمان نیازی به نماینده ندارن کسانی که این ادعا را دارند دروغگویانی بیش نیستند!

  • صحبت از نماینده یا نایب خاص نیست. صحبت از نایب عام است که به فرموده خود امام زمان در هنگام غیبت باید به آنها (راویان حدیث ائمه) مراجعه کنیم. مصداق بارز این افراد حضرت آقاست. البته در باب ولایت فقیه بهتر است به کتابهای تخصصی این حوزه مراجعه کنید.

   • حسلام علیکم اقا دوغم زیاد نخورید تبش سرده .مخصوصا قبل از خواب چون احتمال سکته رو زیاد میکنه مو هارو هم سفید میکنه

 5. hamil.blogfa.com/post-296.aspx
  این وبلاگ را هم سر بزنید البته من عکس مورد بحث را خودم دیدم!
  میبینید خیلی چیزها را واقعا نمیدانیم چی به کجاست!!!

  • می دانید، شما خیلی زرنگید. ولی خوب است بدانید که در نمایشگاه آقا دور می زنند و تمام غرفه های مسیرشان را می بینند لذا بازدید از یک غرفه به معنی تایید آن نیست.

 6. لطفا این سوالات را هم اضافه کنید به ابهامات:
  ۱- چرا ما فقط به پپسی گیر دادیم در حالی که مثلا و احتمالا پرینتر اتاق شما HP است؟
  ۲- تا به حال به خودکار که در دست داشتید فکر کردید که بیک هم به همان اندازه بد است که پپسی؟
  ۳- استفاده از تکنولوژی به نوعی استفاده از علم است و من ناخودآگاه یاد حدیث امام علی در مورد علم میفتم که بیاموزید حتی اگر در دست منافق باشد! خوب این تناقض را چگونه با این فتوا جمع کنیم؟

  • اولا که گفتیم محصولاتی که سودشان به صهیونیست می رسد نه آمریکا و کشورهای اروپایی. HP آمریکایی است. بیک هم اسرائیلی نیست.
   ثانیا من یک مثال ساده زده ام، عاقل را اشاره کافیست. گفتم زمانی که هزار و یک مدل نوشابه در کشور تولید می شود ما همچنان کوکا کولا می خریم این یعنی کمک به دشمن و تضعیف صنعت داخلی. شما حالا هی مثالهایی پیدا کن که نمونه داخلی ندارد.
   ۳ – علم آموزی با استفاده از محصول تولید دشمن فرق دارد.
   ۴ – اولین حرفهایی که به ذهنتان می رسد را روی کاغذ نیاورید. لحظه ای تفکر هم بد نیست.

 7. سلام استاد گرامی

  در باب حکومت یه صحبتی شد,فقط میشه گفت از کوزه همان برون تراود که در اوست!

  شما قیاس مع الفارق میکنید استاد عزیز,جامعه الان رو با دوره معصومین مقایسه کردن کاملا اشتباه است چون من معصومی رو در تاریخ معاصر حی و حاضر و در راس امور نمیبینم!

  • سلام بر شما
   اول این که معصوم حی و حاضر وجود دارند و اسم مبارکشان مهدی (عج) است
   دوم اینکه بنده با این پیش فرض شروع کردم: «یکی از مصادیق اثبات، میزان تبعیت ما از ولی فقیه است که به عقیده ما نایب امام زمان (عج) است»
   یارب فرج امام ما را برسان

 8. سلام امیدوارم حالتون خوب باشد
  درختی که میوه هاش گندیده است را نمیتوان گفت که درخت گندیده است
  ولی ریشه را که نمیبینی
  پایین تر از میانه تنه درخت را میبینی سالم است
  بالاتر از میانه تنه درخت را میبینی پلاسیده است، گندیده است
  نظر شما در باره این درخت چیست؟
  حالا کوکاکولا میل دارید برایتان بیاوریم!؟

   • ادم ها مدل های فکریشون با هم فرق داره
    ولی آدم هایی که نزدیک به هم فکر می کنند میشه خط فکریشون به هم نزدیک بشه
    و نه اینکه با جملات شیک از جواب دادن بگذریم

   • من جدی جواب دادم. چیز شیکی هم در جواب نبود. ببین آقای مهدابی عزیز، می خواهی خیر برسانی، به زبان ساده صحبتهایت را منتقل کن. با گوشه کنایه حرف زدن و استفاده از ضرب المثل، تا حدی که به انتقال مفهوم ضرر نرساند خوب است ولی از حد که بگذرد ارزشی ندارد.

   • بار دیگه جواب اولم رو خوندم
    ولی کلا بهتر از این نمیشه واضح کامنت گذاشت
    و کلا بهتر از این نمیشه واضح جواب نداد
    و کلا بهتر از این استاد نمیشه که انتقاد صریح شاگرد به متن را سانسور نمیکنه

    بگذریم…
    عید مبعثتون مبارک

  • مثلاً با این نوع ادبیات میخواین بگین که خیلی میفهمین؟! حالا مثلاً اگر فارسی روان و با زبان ساده می نوشتید کاری می شد؟! توصیه می کنم همیشه طوری صحبت کنید که حتی یک روستایی بی سواد هم متوجه صبحتهای شما بشه دوست عزیز!

 9. سلام و خسته نباشید…

  جواب تمام چرا ها این است که با سرازیر شدن مال حرام (شاید حتی غذایی با پول حلال!!) در این چاه بی انتهای شکم کم کم چشم و گوش ها مهر می شود… نگاه حقیقت بینی دیگر نیست… حق را می بینند و اما نمی فهمند و می خندند به دلیل اش..

  و البته هر که آن (روح) را به گناه پلید گرداند زیان کار خواهد گشت. شمس-۱۰

  • سلام امیرآقا
   حکومت و نظام چنین اموری را ناپسند می داند، اما گاهی در بدنه حکومت افرادی به خطا می روند. اینها را نمی شود به پای حکومت نوشت.
   در زمان حکومت رسول خدا، مامور زکات پس از دریافت زکات مردم یک شهر، رفیق خودش که آن هم مامور بود را کشت و پولها را به جیب زد و فرار کرد و رفت … می توان گفت حکومت کشته و خورده؟!
   در زمان امیرالمومنین هم موارد متعددی پیش آمده که افرادی که به طور مستقیم توسط ایشان نصب شده اند، مرتکب خطا شده اند…

   • اما هرگز امیرالمونین در نماز جمعه نگفتند که مثلا زیاد ابن ابیه از ذخایر نظام است!!!
    یا هرگز نفرمودند که مثلا فکر من به محمد ابن ابی بکر نزدیکتر است!!!!
    سعی کردم به لحاظ تاریخی افراد را مشابه انتخاب کنم!!!!!

   • شما چند خطبه از نهج البلاغه را خوانده اید. اتفاقا حضرت امیر المومنین علیه السلام درست حسابی حق خائنین و و غاصبین و اصحاب جمل را کف دستشان گذاشته اند. خطبه های شقشقیه و خطبه ۳۱ را بخوانید. و همین امام هم بارها و بارها به غاصبین مشورت داده است. من و شما نمی توانیم برای امام تعیین تکلیف کنیم. ضمنا چه کسی گفته است که فلانی از ذخایر نظام است؟ مستند حرف بزنید و هوای هوای نفستان را داشته باشید.

 10. سلام داداش. جدا تا حالا به این موضوع زیاد فکر نکرده بودم ولی الان خیلی فکر کردم!!!
  خدارو شکر ما که اصلا اهل نوشابه نیستیم.
  ولی وقتی اکثر اجناس ایرانی واقعا بی کیفیتن خوب آدم مجبور میشه بره جنس خارجی بگیره. اینو ما خانمای خونه دار بهتر درک میکنیم!! البته بعضی جنسای ایرانی به نسبت قیمتشون خوبن. امیدواریم روز به روز کیفیت اجناس ایرانی بهتر بشه و به مراتب فروششون بیشتر. موفق باشین.

  • ممنون ولی باز هم فکر کن کلا فکر چیز خوبیه. اصلا اسم سایت من با فکر و اندیشه عجین شده است. یادمان باشد که همیشه تنها منافع خودمان برایمان مهم نباشد، گاهی باید کاهوی پلاسیده خرید تا میوه فروش ضرر نکند (کاری که آیت الله قاضی می کرد).

 11. بعضی وقتا با خودم میگم خب چرا دولت نمیاد در این کارخونه ها رو تخته کنه در حالیکه مشخصاً داره یه فرآیندی تو این شرکتها رخ میده که مغایر با شرع اسلام هستش؛ پیش خودم این استنباط رو دارم که خب اگه قرار باشه در این شرکت ها(پپسی،کوکاکولاو…) در داخل ایران گل گرفته بشه! اولاً که هزاران نفر مستقیم و غیر مستقیم بیکار میشن و بعدشم همه کاسه کوزه ها سر دولت شکسته میشه و علاوه بر مشکلات داخلی که این افراد بیکار بوجود میارن، با توجه به بیکاری این عده ی کثیر، خارجی ها هم با بزرگنمایی این قضیه باعث تحریک و تهییج افکار عمومی میشن اونهم بر علیه دولت ایران و حالا از این قبیل مشکلات که مطمئناً بوجود میاد؛ برای همین بنظر تو این قضیه خاص فقط همت مردم میتونه چاره ساز باشه؛ وقتی همه مردم باهم اتحاد داشته باشن و از خرید این کالاها خودداری کنن بعدش هر اتفاقی هم که بیفته، اونوقت هیچکی هیچ اعتراضی نمیتونه بکنه چون خواسته مردم بوده و نه دولت؛ حالا بنظر دکتر حسین! این تحلیل من از این قضیه درسته؟؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *