شیعه در نگاه اهل سنت سایر کشورها

آیا شیعیان مسلمان نیستند؟

آیا شیعیان اعتقاد دارند علی علیه السلام پیامبر است؟

آیا شیعیان مرتبا به خلفا و عایشه اهانت می کنند؟

آیا شیعیان، قرآن دیگری دارند؟

حدود یک هفته قبل، مطلبی با عنوان Conversion To Shia Islam (گرایش به مذهب شیعه) در گوگل پلاس منتشر کردم. شخص سنی اهل غزه با آی دی Alaa Islam، در نظری نوشت: شیعیان مسلمان نیستند، آنها به اسلام تعلق ندارند. این شروع چند سوال و جواب شد که بیانگر نگاه بسیار منفی اهل سنت سایر کشورها به شیعه است. این موضوع را در کتابهای دکتر تیجانی سماوی، خوانده بودم ولی ندیده بودم. بسیاری از اهل سنت گمان می کنند، شیعیان هر روز به جناب ابوبکر و عمر و عایشه توهین می کنند و امام علی را پیامبر خود می دانند! و اصولا کافرند.

من معتقدم اگر اهل سنت دنیا واقعیتهای شیعه را بدانند، تمایل به شیعه بیشتر خواهد شد و ماجراهای کشتن ۷ شیعه برای رسیدن به بهشت خنثی خواهد شد. بسیاری از برادران اهل سنت خاصه در سایر کشورها نسبت به تفکرات شیعه آگاهی ندارند و به خوراک وهابیها اعتماد می کنند. حالا ترجمه سوال و جوابها را بخوانید:

* Alaa Islam: شیعیان مسلمان نیستند، آنها از اسلام خارج اند!

شیعیان، پیروان اهل بیت پیامبرند (ص). یعنی شما می گویید علی (ع) و فرزندان رسول خدا مسلمان نبوده اند؟ الله اکبر. اگر شما قرآن می خوانید، این آیه را ببینید: http://tanzil.net/#4:94
وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَىٰ إِلَیْکُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَ‌ضَ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا
و به کسانی که می گویند اسلام آورده ایم، نگویید مومن نیستی برای کسب متاع زندگی دنیا
ما خدا، پیامبر، قرآن، حج و … را قبول داریم، شما چطور چنین چیزی می گویید. ما مسلمانیم و در ایران در یک فضای مسالمت آمیز با برادران سنی زندگی می کنیم. ما هرگز نمی گوییم سایر مذاهب اسلام کافرند، آنگونه که شما می گویید. لطفا فکرتان را عوض کنید.

* شما تنها به خمینی اعتقاد دارید و معتقدید که علی پیامبر بوده، نه محمد
این حرف شما چیز عجیبی است که من از برخی سنی ها شنیده ام یا در فرومهایشان دیده ام. این مسلما اشتباه است و شما یک شیعه هم نمی توانید پیدا کنید که اعتقاد داشته باشد، علی پیامبر بوده، نه محمد. این صحبتها در جوامع سنی منتشر می شود تا از شیعیان متنفر شوند و فکر کنند شیعیان کافرند. ما هر روز حداقل ۵ بار شهادتین را می گوییم:
اشهد انّ محمدا رسول الله
این عبارت در اذان و اقامه ما هست و شما با زدن یک کانال تلویزیونی شیعه آن را به راحتی می شنوید. ما باید در مقابل نقشه های دشمنان اسلام، آمریکا و اسرائیل به هوش باشیم.

* در این میان شخص ثالثی پرسید: چرا شیعیان مسلمان نیستند!
شیعیان مسلمان اند. آن نظر، ایده آن شخص خاص است. متاسفانه برخی سنیها حقایق شیعه را نمی دانند، و گمان می کنند ما قرآن دیگری داریم یا عقاید منحرفی داریم و مسلمان نیستیم.

* دوباره طرف سنی گفت: آنها مسلمان نیستند، بردگان خمینی اند و به صحابه توهین می کنند!

خیلی بامزه است! تنها کشورهایی که شما فلسطینیها را پشتیبانی می کنند، کشورهای شیعه مثل ایران، لبنان و سوریه اند. شما می دانید که موشکهای فجر ۵ ساخت ایران اند. با این حال گمان می کنید ما کافریم و لابد عربستان سعودی و قطر و مصر مسلمانان خالص اند!
ما به عنوان شیعه، به صحابه پیامبر توهین نمی کنیم، این حرفهایی است که علمای شما به خوردتان می دهند تا از برادران شیعه بترسید و متنفر باشید. ما به اصحاب پیامبر احترام می گذاریم و رهبر ما توهین به خلفا و عایشه را حرام کرده است. البته در میان هر قومی برخی افراد افراطی وجود دارند. این را نمی توان به همه نسبت داد دوست عزیز.

* شما از ما حمایت می کنید و ما تشکر می کنیم و از این بابت به شما احترام می گذاریم. اما این به معنای موافقت با عقاید و تفکرات شما نیست. شما به عایشه و عمر توهین می کنید. صحیح است؟
نه دوست من، به عنوان شیعه، ما به عایشه و ابوبکر و عمر توهین نمی کنیم. امام خامنه‌ای این موضوع را در قالب فتوایی حرام کرده اند. تنها برخی تکفیریهای شیعه مثل فرقه شیرازیها، در شبکه های ماهواره‌ای‌شان، علنا به صحابه توهین می کنند، لیکن عموم شیعیان ایران چنین رویکردی ندارند، با سنیها زندگی می کنند و حتی ازدواج می کنند و به اعتقادات آنها، خلفا و عایشه اهانت نمی کنند. لطفا شبکه های ایرانی مثل العالم، پرس تی وی یا کوثر را ببینید و اگر یک مورد فحش دیدید، آنگاه شما راست می گویید.

* غالبا این کار را می کنند و همه می دانند! اگر شما چنین نمی کنید، این خیلی خوب است. خدا ما را هدایت کند. آمین

لطفا به راحتی نگویید شیعه از اسلام خارج است. بله من هم امیدوارم خدا ما را برای یافتن حقیقت هدایت کند.

* انشاءالله

تمــام
اینها تازه در غزه زندگی می کنند و کمکهای شیعیان را می بینند. حالا تصور کنید سنیهای همسایگان ایران و آفریقا و عربستان چه تصوری از شیعیان دارند!

Shia or Sunni

Taking with a Sunni Muslim

Share

14 نظر در “شیعه در نگاه اهل سنت سایر کشورها

 1. با سلام خداوند متعال در قرآن میفرمایند در دین ما هیچگونه اجباری نیست همانگونه که امیرالومنین علی (ع) چند سال طبق گفته خودشان، خار در چشم و استخوان در گلو، صبر کردند که مسلمانها به در خانه شان بیایند برای بیعت؛ نه مثل یزید لعین که بیعت زوری گرفت.
  توصیه من به شما برادران اهل سنت فقط خواندن چند صفحه از کتاب واقعه غدیر خم است.
  تحقیق که گناه نیست تحقیق کن برادر ببین علمای خودتون چی میگن

 2. سلام خدا وند چندین پیامبر بر ما نازل کرد که آدم باشیم اما متاسفانه اکثرا فقط جلوی بینیمان را میبینیم .
  خداوند یک دین دارد آن هم انسانیت است
  یهود و مسیحیت و اسلام راه است نه مقصد.

  • سلام
   انسانیت دین نیست، تعریف آن هم مشخص نیست. شاید مثلا عبارت باشد از عمل کردن مطابق با فطرت انسانی..
   فرمودید دین اسلام، راه است نه مقصد. اما به نظرم، دین اسلام (و هر دین دیگری) راه نیست، روش است. روش رسیدن به کمال. به عبارتی برای اینکه به قول شما به انسانیت برسیم باید طبق یک راهنما عمل کنیم که به عقیده ما آن راهنما همان اسلام است.

 3. خدا انشاالله به مسلمانان لیاقت و موهبت فکر کردن و تعقل رو بده .مهمترین مشکل مسلمانان جهل و بی فکری به همراه تعصبات کور و پوچه .این میشه که یه فرد هموطن که داره از نزدیک ما رو میبینه ، با ما زندگی میکنه و مثلا هم میهن ماست میاد به بقیه مردم کشور میگه نجس و آرزوی مرگ میکنه برای همشون .خدایا این بی فکری و بی عقلی در کدام مکان و کدام زمان برای مسلمانان قلم زده شد؟؟ چرا مسلمانان بدون فکر و دانش و مطالعه و از روی حدس و گمانهای شخصی به هم تهمت میزنند؟؟ مگه قران نگفته از ظن و گمان بد نسبت به هم بپرهیزید که گناهی بزرگه؟؟؟ البته فحاشی و تهمت زدن و تکفیر سلاح افراد زبون و بی خرد و فاقد منطقه وگرنه به راحتی با مطالعه کتابهای مذاهب میشه به تفکراتشون پی برد .مطمئنا با مطالعه دقیق کتابهای بعضی مذاهب خیلی شوکه خواهید شد وقتی ببینید پیشوایان شما میخواستند پیامبر را به قتل برسانند، پس از آیه تحریم مشروب خوردند ، ظلم کردند و هزاران مورد دیگه که باورتون نمیشه .لطفا هر کس حداقل کتابهای اکابر مذهب خودش رو بی غرض و تعصب بخونه .خداوند مطمئنا در این صورت دست ما را میگیرد و به مسیر درست هدایت میکند.

 4. ای کساتی که ایمان آورده اید به ریسمان الهی چنگ بزنید و پراکنده نشوید
  هم شیعه و هم اهل سنت برای برقراری صلح واتحاد بین دو فرقه قدم بردارند به اشتراکات مذهبی توجه کنند و به قرآن استناد کنند.
  شیخ شلتوت رییس الازهر مصر در زمان خودش شیعه را به عنوان مذهب پنجم پذیرفت برادران اهل سنت شما هم قبول کنید.
  برادران شیعه مطابق فتوای رهبر انقلاب اهانت به مقدسات اهل سنت حرام است لطفا در خلوت و جلوت رعایت کنید.
  دشمنان اسلام وصهیونیست غاصب درصدد تفرقه بین شما هستند لطفا بیدار شوید وآب در آسیاب دشمن نریزید و….

 5. من رضایت خانم فاطمه زهرا (س) و فرزندان بزرگوارشون رو بر همه هستی ترجیح میدم. تنها حرفی که میتونم بگم به کسی هم توهین نشه اینه که خدا همه مون رو با پیشواهامون محشور کنه شما رو با جناب عمر ما رو هم با اهل بیت….. اونوقت اگه خدا میخواد ما رو بسوزونه برامون نوش هستش. درعشق حسین و فاطمه سوختن هم لذت بخشه

 6. اگر شما شیعیان مسلمان هستید، چرا “یا علی مدد” گفتن ورد زبانتان است؟ کسی که از غیر الله مدد جویی کند، کافر است. اگر شما شیعیان مسلمان هستید، چرا وقتی که نماز می خوانید، زیر پیشانیان مهر یا یک تکه سنگ قرار می دهد و آن را سجده می کنید؟؟؟ و ده ها چرای دیگر. من فکر نمی کنم که شما شیعیان مسلمان باشید. الله یا شما را هدایت کند یا اگر قابل هدایت نیستید نابودتان کند که مردم سوریه هم از شر شما نجسها راحت شوند. اگر شما مسلمانید چرا با دولت اسلام جنگیدید؟ چرا مخالف مجاهدین دولت اسلام بودید؟ چرا مخالف ابوبکر بغدادی بودید؟؟؟

  • کمک خواستن ما از اهل بیت بر مبنای آیه ۳۵ سوره مائده است که می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّـهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ (ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید و دست آویز و وسیله ای [از ایمان، عمل صالح و آبروی مقرّبان درگاهش] برای تقرّب به سوی او بجویید؛) و ما وسیله ای بهتر از پیامبر (ص) و اهل بیت مطهرش نمی شناسیم.

   در مورد مهر یا سنگ: اولا که ما سنگ و خاک را سجده نمی کنیم بلکه بر آنها سجده می کنیم. ثانیا پیامبر هم بر خاک و حصیر نماز می گذارد و هیچگاه بر پارچه و لباس سجده نکرد؛ لذا علمای شیعه به استناد همینها می گویند تنها باید بر چیزهایی که از اجزاء زمین است سجده کرد (خاک و سنگ یا روییدنیهای غیرخوراکی مثل برگ و چوب و حصیر) و سجده بر چیزهای خوراکی و پوشاکی و طلا و نقره صحیح نیست… به هر حال این یک منطقی دارد. شما بگویید، منطق علمایتان مبنی بر جواز سجده بر هر چیزی چیست؟

   در مورد ابوبکر بغدادی و داعش، خوب است کتاب خاطرات کلینتون (گزینه های سخت) را بخوانید و متوجه باشید که چه کسی داعش را بوجود آورد. چطور می شود دشمنان اسلام گروهی را برای خلافت مسلمانان ایجاد کنند و قصد خیر هم داشته باشند؟

 7. شمایی که میگی یک چیزو نباید به همه نسبت داد؛
  چطور به خودت اجازه دادی به مردم یه شهر بزرگ با ۳ ملیون جمعیت تهمت بزنی و توهین کنی؟ تکفیری های شیعه شیرازی ها؟!! از خدا و پیامبر خجالت نکشیدی توهین میکنی؟

  • سلام آقا علیرضا،
   منظور از تکفیریهای شیعه (طایفه شیرازیها) طرفداران سید صادق شیرازی است. اینها صاحب نزدیک به ۲۰ کانال ماهواره ای هستند که نوعا از لندن تغذیه می شوند.
   منظورم هم وطنان شیرازی نبود برادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *