بالاخره حجاب محدودیت هست یا نه؟

یک راه حمله کردن به یک موضوع، بد دفاع کردن است. تقریبا هر جا که بحث حجاب مطرح می‌شود، در دفاع از آن مطرح می‌شود که حجاب محدودیت نیست. به نظر بنده این یک دروغ است! تصور کنید در گرمای تابستان با مقنعه و چادر بخواهید فعالیت کنید؛ اگر این محدودیت نیست پس چیست؟ محدودیت یعنی چیزی که آزادی انسان را محدود کند. این نوع پوشش لااقل در شرایط مذکور چیز مطلوبی به نظر نمی رسد و به نوعی محدود کننده است.

اما

آیا هر چیزی که محدودیت ایجاد می کند بد است؟hijab poster 58 big

کمی تامل کنید ببینید که همیشه محدودیت بد است؟… این گونه اگر باشد، تمام قوانین اجتماعی بد است. چراغ قرمز بد است. ایستادن در صف بد است. سرعت گیر بد است. کار کردن هم بد است و ازدواج لابد از همه بدتر است!

حالا بیاییم سراغ احکام الهی؛ البته برای مسلمانان

لطفا یک حکم الهی پیدا کنید که محدودیت نباشد. از نماز صبح شروع کنیم، به عنوان یک غیر مسلمان اگر نگاه کنیم، مردم آزارترین حکم همین نماز صبح است. بهترین زمان خواب را باید از جا برخیزیم و لحظاتی خم و راست شویم (از دید غیر مسلمان). از آن بدتر نماز شب است!همین طور است روزه و جهاد و حج و زکات. لذا عبادت یعنی محدودیت، که اگر این طور نبود همه عابد بودند. لاابالی گری و تن پروری که زحمتی ندارد.

حجاب هم از همین محدودیتهاست. محدودیتی خاص زن. همان طور که محدودیتهایی خاص مردان داریم. جهاد حکم مردانه ای است که بر زنها واجب نیست. امرار معاش خانواده بر مرد واجب است. و حتی نوعی حجاب هم بر مرد لازم است!

حجاب محدودیت است، اما محدودیتی که مصونیت می‌آورد، محبت پروردگار می‌آورد و عبادتی است که زنهای مسلمان هم‌زمان با فعالیتهای دیگرشان می‌توانند انجام دهند. حجاب تظاهرات مخصوص خانمهاست.

Share

18 نظر در “بالاخره حجاب محدودیت هست یا نه؟

 1. باسلام واحترام
  حجاب محدودیته اماواسه نگاه های هوس آلودی که ازدیدن روی ماهی محروم شدند!!!
  من ازداشتن حجابم احساس محدودیت نمی کنم که احساس آرامش ولذتی دارم که شماآقایان هرگزدرک نخواهیدکرد.
  ارادتمندم استاد
  یاعلی
  التماس دعا

 2. سلام آقای دکتر، عرض ارادت فراوان!

  بحثه جالبیه و موضوع اینه که فریضه ای که محدودیت نداره که انجامش لذتی نداره…

  حجاب البته محدودیته!   

 3. سلام استاد
  کاش زودتر می شناختمتون.فکر می کردم میکرو بد نمره می دهید و تنها درسی که می تونستم با شما بردارم ،برنداشتم.
  عقایدتون واقعا زیباست ، ولی قبول دارید بعضی ها در مقام روحانیت دین را برای مردم وارونه کردن ، فقط گفتن از خدا بترس ولی نگفتن عاشق خدا باش، فقط در مورد عذاب صحبت کردن، نگفتن به لطف خدا هم امید داشته باش.
  کاش خودشون هم به حرف هایی که می زدن عمل می کردن ،کاش زبان و عملشون هم یکی بود.

  • سلام بر شما
   شما لطف دارید و حق هم دارید، لیکن از نظر من نباید رفتار دیگران در عقاید ما تاثیر بگذارد ولو اسم و رسمی داشته باشند. عقاید را باید مستحکم کرد با تحقیق در متون دینی و سوال از اهل علم و ذکر. برخی از اهل علم اهل عمل نیستند و اینها مشکل ساز هستند، بگذریم که برخی هم تنها به اسم اهل علم اند.

 4. ناموس وقتی به تاراج میرود که به اسم امر به معروف به دختر مردم تجاوز میکنند و بعد جسدش را در بیابان آتش میزنند و یا در زندان به زندانی سیاسی تجاوز میکنند و کسی دم نمیزند. در ضمن ممنون از اینکه غلط تایپی من را اصلاح کردید. در واقع تمام مذاهب برای بهره کشی از عقاید پیروان ساخته شده اند و اگر میبینیم در گوشه ای از جهان مذهبی فقط جنبه شخصی دارد مدیون انسانهایی هستیم که این پدیده متعفن را از قدرت به زیر کشیده اند و نه ماهیت خود آن مذهب.

  • آقای حسین
   شما در صفحه ای که پر از سفیدی است، دنبال نقاط سیاه رنگ هستید. آن سوی دنیا که شما مدیون برخی اشخاص آن هستید، از بس سیاهی زیاد است، دیده نمی‌شود و اصولا آنجا ناموس تعریف مشخصی ندارد. من نمی دانم شما با حجاب مشکل دارید، با مذهب مشکل دارید یا با خودتان. خداوند نیازی به بهره کشی از انسانها ندارد، او کامل مطلق است. در جهان بینی خودتان تجدید نظر کنید.
   حیف این اسم شما (حسین) نیست که آلوده چنین تفکراتی باشد.

 5. سلام دکتر
  بسیار جالب بود. نمیدونم من رو الان میشناسید یا نه. حیف که دیر با عقایدتون آشنا شدیم.

 6. خدای ما مسلمانها خدایی خشن و زورگوست که دائما و در هر فرصتی از خودش تعریف میکند و همه بندگانش را به مرگ و آتش و عذاب وعده میدهد. حجاب هم وسیله ای برای انسانها زورگوی دیگریست که مال و جان و ناموس مردم را به اسم خدا و دین به تاراج میبرند و برایش هم توجیح های کودکانه می آورند.

  • روزی خواهید فهمید که توجیه کودکانه کدام است.
   ضمنا توجیه درست است نه توجیح

   در مورد ناموس هم خوب است خوانندگان قضاوت کنند چه زمان به تاراج می رود!

 7. سلام جناب دکتر!
  من رابطه زیادی با شما نداشتم. ولی خوبی های شما رو از زبان بقیه شنیده بودم. نوشته هاتون هم همیشه دنبال می کردم.
  این سری دیگه سر زدم به اینجا بغضم ترکید، نتونستم بدون نظر خارج بشم. خدا به توفیقاتتان بیافزاید. در چنین لباسی ، رسالتی بر عهده شماست که مطمئن باشید کم از سربازی امام زمان (عج) (که انشاالله در ظهورش تعجیل فرماید) نیست.
  هر از گاهی که شما رو می بینم، به سلامی بسنده می کنم. این سری اگر گذرم به دانشگاه افتاد، حتماً خدمتتون خواهم رسید. حسابی مجذوب شما شدم…
  نوای بسیار زیبایی برای سایت انتخاب نمودید.
  با اجازه در وبلاگم مطالبتون رو لینک می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *