از زمان خلقت حضرت آدم چه مقدار می گذرد؟

چندی پیش در مسجدی صحبت از تاریخ خلقت انسان شد. روحانی مسجد گفت به استناد برخی روایات حدود ۷۲۰۰ (اگر اشتباه نکنم) سال از خلقت حضرت آدم می گذرد. این عدد خیلی متفاوت از تصورات من بود. می دانید که هر روز دانشمندان زمین شناسان عمر دنیا را بیش از پیش ارزیابی می کنند. در مورد انسان هم بر اساس نظریه مردود شده! عمری در حد چند میلیون سال قائلند.
امروز که شنیدم برخی گفته اند ممکن است امام زمان حتی چند ۱۰۰ هزار سال دیگر ظهور کنند!! تهییج شدم که ببینم صحبت آن آخوند مسجد رسول اکرم (ص) صحت دارد یا نه؟ چرا که خنده دار خواهد بود اگر کل عمر انسان ۷۰۰۰ سال باشد و ما در آخرالزمان باشیم و آنگاه عده ای متخصص مهدویت بگویند ممکن است تا ظهور ۱۰۰ هزار سال فاصله باشد…

از زمان خلقت حضرت آدم چند سال می گذرد؟

اطلاعاتی که از تحقیق مختصری در وب کسب کردم نشان می دهد که عمر آخرین نوع انسان که با خلقت حضرت آدم شروع شده است حدود ۷ هزار سال است. این عدد با مقایسه عمر انبیاء و نگاهی به کتابهای تاریخ انبیاء منطقی به نظر می رسد. دقت کنید که اگرچه ۱۲۴ هزار پیامبر داشته ایم، لیکن تنها ۵ پیامبر صاحب شریعت بوده اند و دیگران پیامبران تبلیغی و ترویجی بوده اند. لذا ممکن است هزاران پیامبر همزمان زندگی کرده باشند.

نظر علامه طباطبایی:

صاحب تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی”ره” در این زمینه می فرمایند:

تاریخ یهود عمر نوع انسانی را بیش از هفت هزار سال نمی داند و این مطلب بی وجه هم نیست، و این همان عددی است که امروز آمار جهانی راجع به تعداد نفوس بشری نشان می دهند، و این موضوع تأکید می کند که عمر نوع انسان (حضرت آدم) همان است که گفته شد یعنی (هفتاد قرن)؛ و این موافق بعضی روایات معصومین(ع) هم هست.

اما در مورد نظر دانشمندان امروزی مبنی بر میلیونها سال عمر زندگی انسان:
ابوحمزه ثمالی می گوید :امام سجاد(ع) فرمود:

آیا گمان می کنی که خداوند مخلوقاتی غیر از شما را نیافریده است؟ آری سوگند به خدا، خداوند هزار هزار آدم، و هزار هزار عالم آفریده، به خدا سوگند تو آخرین نسل از این عالم می باشی.

از قرائن و نشانه ها استفاده می شود که آدم، پدربزرگ نسل فعلی، کاملترین انسانها بوده، و در نتیجه این نسل و این عالَم که ما در آن هستیم و تا قیامت امتداد دارد، نسبت به نسل ها و عالم های گذشته، برتری دارد، احتمال می‌رود زمانی نوع انسان در زمین پیدا شده و سپس رو به ازدیاد گذارده و زندگی کرده است و بعد منقرض شده و باز پیدا شده و منقرض شده و همین طور ادواری بر او گذشته است تا نسل موجود که آخرین دوره های او است.

با این تفاسیر

آیا ممکن است ظهور نزدیک نباشد و ما در آخرالزمان نباشیم؟

منابع و مآخذ:

منبع اصلی من اطلاعات شخصی، چند سایت مذهبی و سایت “جواب” بود که در آنجا این منابع ذکر شده است:
۱. مشارق الانوار بُرسی، طبق نقل بحار، ج۵۷، ص۳۳۶
* تفسیر المیزان، ج۴،ص۲۳۸و۲۳۹
* تفسیر نمونه
* قصص یا داستانهای شگفت انگیز قرآن مجید، علی قاضی زاهدی گلپایگانی، ص۱۰ و ۱۳
* خلاصه حالات آدم ابوالبشر و پیام آوران اوالعزم، حاج سید جعفر قدس میر حیدری، ص۱۷و۱۸
* قصه های قرآن،محمد محمدی اشتهاردی، ص۴۲ و ۴
در محضر علامه طباطبایی، محمد حسین رخشاد، ص۸۰

Share

233 نظر در “از زمان خلقت حضرت آدم چه مقدار می گذرد؟

 1. ملاک برتری همین است که ما باید با اختیار عبادت کنیم و از گناهان پرهیز کنیم ولی فرشتگان اختیار ندارند.

 2. با سلام. همون حدود ۷ هزار سال درسته. این فسیلها که کشف میشه چه مربوط به انسان چه سایر موجودات مربوط به قبل از آمدن آدم روی زمینه. قبل از ما انسانها (اگه این اسم درست باشه) و موجودات دیگه زندگی می کردن که منقرض شدن.
  توصیه می کنم کتاب «آن سوی قیامت» رو مطالعه بفرمایید
  خیلی از سوالات عجیب و غریب ما اونجا جواب داده شده
  کتابیه بسیار عالی
  البته «سه دقیقه تا قیامت» هم فراموش نشه
  این هم کتاب گُلیه

 3. تمدن ایران خودش به ده هزار سال پیش برمیگرده . در غار کادر خرم آباد هم پیشینه پنجاه هزار ساله از از وجود انسان پیدا شده

 4. بله خیلی دردناک بود. خدا رحمتشان کند و به خانواده هایشان صبر و اجر عنایت کند.
  ان شاءالله نیروهای مسلح و شورای عالی امنیت ملی تدابیری بیندیشند که از این پس شاهد چنین اتفاقی نباشیم. در چنین زمانی نباید پروازهای مسافری انجام می شد.

  • برتری انسان، در داشتن عقل است. انسان به واسطه داشتن عقل، مکلف شده است و در صورت اجرای تکالیف می تواند از مقام فرشتگان فراتر برود.

   • سلام آقای نیک پور
    این متنی که نوشته اید هم هنوز تایید نشده است. عجله نکنید، بالاخره حقایق روشن خواهد شد. احتمالا بعد از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا!
    نکته دیگر اینکه جای این کامنتها اینجا نیست! لااقل در زیر پست مربوط به شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، نظرات مربوط به این موضوع را بگذارید! اجازه دهید نظرات این پست با موضوع عمر آدم (ع) سازگار باشد.

 5. ۱_یه سوال چرا خدا مارا اشرف مخلوقات افرید؟۲_چرا ما باید به زمین میومدیم؟۳_روح ما مگه از خدا نیست یعنی خدا نا خالصی داشت که بعضی ها خوب و بعضی ها بد هستن یعنی خدا میخواست روح خودشو خالص کنه اصلا چرا ما محدودیم ؟ ۴_ما تو بهشت اگه جاودانه باشیم که ادم خسته میشه خخخخ؟ خیلی سوال دارم ولی نمیتونم بپرسم

  • ۱. خدا هر گروه دیگری را هم که به عنوان برترین مخلوقات می آفرید، این سوال قابل طرح بود. بالاخره بین چند گروه، یکی از بقیه برتر خواهد بود.
   ۲. تفسیر آیات مربوط به هبوط آدم را بخوانید. البته تفسیر این آیات جزء مباحث سخت و دشواری است که مفسرین هم در آن نظرات متفاوتی دارند.
   ۳. خدا از روح خود در آدم دمید و همان روح در چهارماهگی در جنین انسان هم دمیده می شود. لذا همه انسانها بر فطرت الهی به دنیا می آیند. اینکه بعضی خوب و بد می شوند به دلیل تاثیرات محیط و خانواده و القائات شیاطین و موارد دیگر است. ما از نظر مادی محدودیم ولی از نظر روحی، قابلیت زیادی داریم و می توانیم فراتر از ملائکه برویم.
   ۴. برخورداری از نعم الهی در بهشت مانند نعمتهای دنیایی نیست آنجا هر زمان، نعمتهای تازه ای در اختیار انسان قرار می گیرد. نعمتهایی که جنبه ی معنوی هم دارند و در بعد معنوی انسان هرچقدر جلو برود، خستگی معنا ندارد. جزئیات بیشتر را باید از شهدایی مثل حاج قاسم عزیز و افرادی مثل امام خمینی و سایر اولیاء الهی که الان در آنجا متنعم هستند پرسید.

 6. یه سوال چطور ممکنه وقتی حضرت ادم افریده شد بعد اون انسان های غارنشین بیان حضرت ادم وقتی امد همراه خودش تمدن اورد چطور انسان های او موقع از اونجا مهاجرت کردن به قطب جنوب چطور امکان داره؟

  • یکی از مبانی ایجاد تمدن، جمعیت است. تمدن بدون حضور جعیت زیادی از انسانها معنی ندارد. لذا اینکه می گویید حضرت آدم با خود تمدن آورد، حرف صحیحی نیست.

   • ببخشید ولی اینکه میگویید تمدن نیاوره اشتباه است چون بعد او پیامبران دیگری امده اند مثال قوم هود که از تمدن و قدرت بالایی برخوردار بودند خب در چه زمانی غارنشینان به وجود امده اند من خدارا کاملا قبول دارم یعنی با هر کلمه ایی میتوانم اورا اثبات کنم ولی بعضی از کلمات باعقل جور در نمیاید مثلا امام سجاد در صحیفه سجادیه در بخش فرشتگان میفرماید و روح را که بلند مرتبه ترین کس پیش خداوند است پس این روح که شخص است چه فرقی با روح وجود ادم دارد وشبیه بودن اسم انها به چه دلیل است

   • تعاریف مختلفی برای تمدن شده است که تقریبا در تمام آنها روابط اجتماعی و مولفه های جمعیتی دیده می شود:
    تمدن چیست
    رابطه تمدن و فرهنگ

    بحث روح هم از موضوعاتی است که مفسرین در آن اختلاف نظر دارند. پیشنهاد می کنم به تفاسیر حول کلمه روح در سوره قدر یا آیه ۲ سوره نحل، مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *