زعفران سرا، فروشگاه اینترنتی زعفران قاینات

یکی از همکاران مشهدی تعریف می کرد که زمانی در ایام فرصت مطالعاتی در بلژیک (اگر اشتباه نکنم) یکی از اساتید مرا به خانه اش دعوت کرد و از آنجا که تنها بود، یک هفته ای با هم بودیم. یک شب من خواستم غذای ایرانی برایش بپزم. موادش را گفتم و ایشان تهیه کرد. زمان طبخ پلو یادم آمد که زعفران از ایران نیاورده ام. همین طوری پرسیدم اینجا زعفران پیدا میشه؟ دیدم سریع رفت سراغ کابینت و یک قوطی زعفران آورد. دقت کردم دیدم، زعفران خراسان است! با تعجب پرسیدم این که مال شهر ماست، اینجا چه کار می کنه. گفت در سفری که به آلمان داشتم، از آنجا خرید کرده ام، خیلی هم گران است! خلاصه در دیار فرنگ، غذای ایرانی با تمام مخلفات، خیلی به ایشان و میزبان چسبیده بود!

زعفرانزعفران، گیاهی با گلبرگهای بنفش و کلاله قرمز رنگ، در ویکی پدیا چنین تعریف شده است:

زَعفَران یا زعفران خوراکی (نام علمی: crocus sativus’) گیاهی است از تیرهٔ زنبقیان، سردهٔ زعفران که ویژگی سرخوشی داشته و امروزه برخی شرکتهای دارویی اروپایی از آن بعنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده می‌کنند. زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز و یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها بسیار زیبا و دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می‌باشد. انتشار جغرافیایی زعفران در ایران شامل استان خراسان (تربت حیدریه، قائنات، فردوس، بیرجند و گناباد)، فارس (استهبان)، یزد، کرمان، گیلان و مازندران می‌باشد. در سال‌های اخیر زعفران در کرج و قم نیز کشت شده است!

شهر خضری، به عنوان شمالی ترین شهر استان خراسان جنوبی، از جمله تولید کنندگان زعفران قاینات است و از دیرباز مردمان این دیار، زعفران کشت می کرده اند. در ایام کودکی و نوجوانی، خوب به خاطر دارم که شبها به مادر اصرار می کردیم، سحرگاه ما را بیدار کنند تا در سرمای صبحگاهی پاییز، به کشتزار رفته و در کنار بزرگترها، زعفران بچینیم. آتش برافروختن در کنار مزرعه و بازی با همسالان، از جمله کل کل بر سر میزان جمع کردن زعفران هم، انگیزه مضاعفی به ما می داد.

در سالهای اخیر نسخه های تقلبی و کم کیفیت زعفران زیاد شده است و سرزمینهایی که از نظر جغرافیایی مستعد این محصول نیستند هم به جمع تولید کنندگان زعفران پیوسته اند. حالا اما، اخوی گرامی، فروش اینترنتی این محصول را در زعفران سرای قاینات راه اندازی کرده است. لذا اگر طالب طلای سرخ قاینات هستید، سری به زعفران سرا بزنید و محصول با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

زعفران سرای قاینات - zaferansaraزعفران سرا، فروشگاه اینترنتی زعفران: http://zaferansara.ir

مطالب مشابه

Share

2 دیدگاه در “زعفران سرا، فروشگاه اینترنتی زعفران قاینات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *