ماجراجویان: محمد جواد فالیزوانیان

چند وقتیست که مستندی ایرانی با نام ماجراجویان، شبهای جمعه از شبکه ۳ پخش می شود. مستندی جذاب که شاید اولین مستند ایرانی باشد که بتوان نام مستند را بر روی آن گذاشت. امشب مستند پیرامون موتورسوار ماجراجویی بود به نام محمد جواد فالیزوانیان. موتورسواری که رکوردهای مختلفی در پرش از موانع را ثبت کرده بود . این بار قصد داشت رکورد قبلی خودش را بشکند. خوب یادمه که آن سال (گمانم ۸۴ بود) به همراه آقای واقعی در خوابگاه دماوند داشتیم به طور مستقیم، این ماجرا را تماشا می کردیم. پرش از روی ۲۲ اتوبوس که قرار بود طول آنها با سکوهای پرش جمعا بشود ۶۵ متر ولی عملا با خط کشهای مسئولین پیست اتومبیل رانی آزادی، ۷۵ متر شده بود. آخرین تجربه فالیزوانیان پرش از روی رودخانه ای در استان فارس بوده که به گفته خود موتورسوار ۵۰ متر طول داشته است. همین دو سه نکته کافی بود که بنده ای که هیچ تجربه ای از چنین پرشهایی نداشتم با خودم بگویم، امکان پذیر نیست و به شدت دچار استرس و هیجان شدم. افزایش ۲۵ متری رکورد! بدون هیچ گونه تمرینی در سکوی جدید که در استادیوم آزادی بود…

به دلیل زیادتر بودن فاصله بین سکوها، جای یکی دو اتوبوس در اواسط باند پرش خالی مانده بود! همه اینها به علاوه اظهارنظرهای کارشناسانی که این کار را غیر اصولی و غیرممکن می دانستند، استرس بسیار زیادی در موتورسوار ایجاد کرد، به طوریکه به وضوح در چهره اش مشاهده می شد. در شروع اول، به ابتدای سکو که رسید، متوقف شد و برگشت! (اگر من مسئول پیست بودم، همین لحظه پرش را متوقف می کردم).  و در دور دوم با شتاب نه چندان مناسبی ( به گفته مستند امشب، سرعت در لحظه پرش ۹۰  کیلومتر بود!) به سکو نزدیک شد و… متاسفانه دقیقا همان جایی فرود آمد که یکی دو اتوبوس خالی بود و درست با لبه اتوبوس بعدی برخورد کرد و در لحظه جان سپرد!

به همین سادگی، جان یک قهرمان گرفته شد. نه محاسبه ای، نه فیزیکی، نه ریاضیاتی نه امنیت حساب شده ای، همین جوری علی اللهی و هر چه بادا باد. نمی دونم اون کی بود که هی تو گوش این بنده خدا می خوند که تو حتما می تونی!

فالیزبانیان پس از طی ۴۲ متر و در میانه باند پرش فرود آمد و جالب اینکه طول آن رودخانه ای که ادعا شده بود ۵۰ متر بوده است، دقیقا ۴۲ متر بوده!

گاهی یک اشتباه کوچک، فجایع بزرگی به بار می آورد. قهرمانی که مرد، هیجاناتی که سرکوب شد، میلیونها بیننده ای که متاثر شدند و خانواده ای و فرزندانی که بی سرپرست شدند. مسئول این اشتباه چه کسی بود؟ موتورسوار، مسئولین پیست آزادی یا مدیرانی که می خواهند بگویند: در زمان ما این اتفاق خوب رخ داد!

خدا رحمتش کند.

Share

27 نظر در “ماجراجویان: محمد جواد فالیزوانیان

 1. خدا از سر اون کسی که این بدبختی رو واسه یه قهرمان وخانواده قهرمان درست کرد نگذره. وامیدوارم که واسه یه قهرمان دیگه نقشه مرگ نکشه.نثار روح محمد جواد فالیزوانیان همشهری من فاتحه.

 2. ای خدااااااااااا کاش یکم جلوتر فرود میومد الان زنده بود و این رکورد رو شکسته بود

  متاسفانه هنوز ورزش موتور سواری تو این مملکت جا نیوفتاده

 3. آخه پدرت خوب مادرت خوب یعنی اینقدر شعور نداشتید دو تا جای خالی اتوبوس رو پرکنید. خاک برسر همتون کنن.

  • من به شخصه دو سه قسمتش رو دیده بودم و از روی همونها و البته تیتراژ برنامه قضاوت کردم که احتمالا مستند خوبی خواهد بود، لیکن یکی دو هفته قبل که مستند کویر آن پخش شد، احساس کردم که اشتباه کرده ام!

 4. آخه شما خونش رو دیدید از خشت و گل بود و بچه اش و ………. آخه فلان فلان شده ها و …………………………….شما مسئو لید یا گوساله ی یا………………….و……………………و………………..آخه اون راننده اتوبوس بیچاره میگفت بذارید دو تا اوتوبوس دیگه بذاریم یا جای این جا که خای رو پر کنیم شما چرا هی میگفتید نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه خدا انشاءالله به خاک سیاه بنشوننتون مخصوصا اون فلان فلان شده ای که میگفت تومیتونی ………………………

 5. چی بگم از اون وقتی که اون برنامه رو دیدم اعصابم ریخته بهم و هی به خودم فحش می دم که چرا برنامه رو دیدم خدا لعنتت کنه که هی تو……………………………میگفتی تو میتونی میتونیخدا لعنتت کنه

 6. @محمد مهدی: من خبری ندارم اون طور که مستند ماجراجویان نشون داد، ظاهرا یک دختر بچه داشت که وقتی شعر یک توپ دارم قلقلیه رو خوند، دلم کباب شد؛ خاصه وقتی رسید به “بابام بهم عیدی داد”.
  این لینک هم اطلاعاتی درباره زندگی فالیزوانیان داره:
  http://www.tebyan.net/Sports/SpecialReports/SpecialReports/2005/8/29/12893.html

 7. سلام
  واقعا متاثر و ناراحتم برا اون بنده خدا و خانواده مظلومش.خودش که به نامردی کشته شد اما حالا از خانوادش چه خبر؟
  کسی مسئولیت این اتفاق رو قبول میکنه؟اصلا برا مسئولای این رشته مهمه که چی به سر خانوادش اومده!!!!!!!!!!!
  از ته دل براشون متاسفم

 8. @منم: این تصمیم هم مثل هزاران تصمیم دیگری که هیاتی گرفته می شود و بدون کارشناسی اجرا می شود. البته در این مورد فکر می کنم، تصمیمی در کار نبوده، تعدادی از اتوبوسها از چپ وارد پیست شدند، برخی هم از راست. اون وسط خالی موند! به همین سادگی. آخر سر هم چون جابجایی اتوبوسها زحمت داشته گفتند بی خیال جون دیگران، وقت طلاست.

 9. باسلام
  مگه نمی شد جای خالی را به جای اتوبوس ۱۴ گذاشت اتوبوس ۳ ؟
  پس به راحتی می توان نتیجه گرفت عده ای آشغال (نه مسئول ) این بیچاره را عمداً کشتند /
  دلم براش می سوزه

 10. سلام واقعیتش منم بعد از دیدن مستند گریم گرفت.از روز پخش مستند به بعد همش دارم به صحنه پرش و اتفاقات و حرفهای ضدونقیض افراد قبل و بعد از پرش فکر میکنم و فقط تآسف میخورم.

 11. تمامی مسولان وقت باید مسولیت این پرش دلاورمردانه ولی نافرجام را بپذیرند علی‌الخصوص آن عوضی که از عاملین اصلی پرش بود و هی به مرحوم میگفت که تو میتونی. در صورت امکان یک گزارش از احوال خانواده‌اش منتشر کنید

 12. تا حالا توی زندگیم اینقدر دلم به حال کسی نسوخت.من میدونم که سرنوشتش بود ولی اگر همه چیز به سرنوشت بود هیچوقت خدا امنیت رو نمی آفرید.من قبل از اینکه پرش کنه(همون سال رو عرض میکنم) به دلیل اینکه انرژی بالایی داشت میدونستم که میپره.فیلمش رو من برای اولین بار دیشب دیدم اگر یه خورده زمین بازتر بود،اون لاستیک ها رو حداقل بر میداشتن،به جای اینکه جای اتوبوس خالی رو وسط بزارن اول میذاشتن و یا پر میکردند،قبل از حرکت با موتورش حرکات نمایشی در نمیآوردند و اون انرژی اخر موتور و بی استرسیش و ترس از هوی تماشاگران نبود هیچوقت این اتفاق نمی افتاد.

  چه کنیم؟

 13. هر کسی که دیپلم فنی رو بزور پاس کنه محاسبات پرتایه رو بلده بنده خدا متور سوار بایستی فقط صعود و فرود حرفه داشته و شهامت پرش ولی سرعت زاویه پرتاب که قانون فیزیک اگر بیشتر میشد بپری که خارجیها می پریدند هم سکوی خوب دارن هم موتورهای قویتر خدا بسازه بحال این همه مسئول تو ورزشگاه آزدی که دیپلمشون جعلی بوده….

 14. اینقدر امروز متاثر شدم که به حال مملکتی که هیچ چیزی توش سر جای خودش نیست گریه می کنم/ اگر افراد منفعت طلب می رفتند و کارشناس و کاردان جای اونها بودند شاهد این نمونه های ناگوار نبودیم. چطور میتونیم مملکتمون رو درست کنیم/ باید راهی پیدا کرد/

 15. سلام من قبلا این رو شنیده بودم ولی وقتی دیشب مستند رو دیدم گریم گرفت ودر حالی که به اون مرتیکه که نشون میداد هی به خدا بیامرز می گفت : ((تو می تونی)) رو صد بار فحش می دادم افسوس خوردم به کشوری به این عظمت که چاهار تا گوساله ریختن توش و دارن حکومترانی می کنن.
  خدا بیامرزش فاتحه الصلوات
  ممنون از خبر

 16. در مورد نکته ای که سید اولاد پیغمبر (ص) فرمودند: برنامه قرار بود ساعت ۱۰ اجرا بشه، لیکن اینقدر تهیه سکوها، جابجایی اتوبوسها و گفت و شنودهای متضاد طول کشید که ساعت ۱۴ برنامه اجرا شد. طولانی شدن زمان، صدای تماشاگران را درآورد و طبیعیه که تاثیر منفی روی موتورسوار گذاشت. ضمن اینکه بخشی از انرژی وی هم طی این مدت طولانی تحلیل رفت.

 17. از قدیم گفتن عقل در سر نباشد جان در عذاب است
  یکی نگفته بابا این فاصله رو بین همه اتوبوس ها پخش کنیم!
  این همه فاصله واقعا اعتماد به نفس انسان رو پایین میاره!
  در ضمن معلوم نیست بنده خدا چقدر اونجا بوده خب معلومه خسته می شه ، هرکی باشه رایس برمی گرده!
  خدا رحمتش کنه

 18. سلام. ایرانیها اصولا از ریاضی و فیزیک خوششون نمیاد و اصلا هر وقت کتابی باز میکنن خوابشون میگیره. شاید بهتر باشه بگیم ایرانیا اصلا اعتقادی به این قرتی بازی ها (ریاضی و فیزیک) ندارن.
  به نظرم حتی اگه فالیزوانیان به سلامت روی سکو فرود میومد یه شکست بزرگ تر برای عقلانیت رخ میداد.
  باید به این دوستان به اصطلاح مذهبی بگیم که سنت الهی همون قوانین فیزیکه و در سنت خدا هیچ تغییری نیست پس با یا علی و یا ابالفضل به دنبال معجزه نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *